W Gdyni energia ze słońca zasili miejskie budynki i trolejbusy

W Gdyni energia ze słońca zasili miejskie budynki i trolejbusy
Podpisanie umowy na dofinansowanie, Urząd Marszałkowski Województwa Marszałkowskiego

Pozyskane 2,5 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego pozwoli umieścić instalacje fotowoltaiczne na dachach gdyńskich budynków: Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego w Redłowie, Domu Pomocy Społecznej w Pustkach Cisowskich-Demptowie oraz bazy Przedsiębiorstwa Komunikacji Trolejbusowej w Leszczynkach. Czysta energia zasili zarówno nieruchomości, jak i sieć trakcyjną gdyńskich trolejbusów.

Kwota 2,5 mln zł pokryje 60 proc. kosztów związanych z montażem fotowoltaiki na dachach trzech budynków w Gdyni. Trafi ona do miasta w ramach unijnego dofinansowania.

Prąd na własne potrzeby  

REKLAMA

Przedsięwzięcie polegać będzie na zaprojektowaniu i budowie trzech instalacji fotowoltaicznych. Jedna powstanie na obiektach Przedsiębiorstwa Komunikacji Trolejbusowej (PKT) w dzielnicy Leszczynki (instalacja o mocy 499,8 kWp), druga na dachu budynku III Pomorskiego Parku Naukowo Technologicznego w Redłowie (77 kWp), trzecia na dachu Domu Pomocy Społecznej w dzielnicy Pustki Cisowskie-Demptowo (39,9 kWp).

Celem projektu jest innowacyjne wykorzystanie energii słonecznej do zasilania miejskich trolejbusów oraz promocja zastosowania systemów fotowoltaicznych w funkcjonowaniu samorządu terytorialnego i jego jednostek.

Instalacje na dachach dwóch pierwszych miejskich jednostek mają pokryć część bieżącego zużycia prądu, ograniczając koszty codziennego użytkowania obiektów. Według założeń projektu budynki zaczną pozyskiwać energię ze słońca we wrześniu 2024 roku. Dzięki inwestycji uda się ograniczyć emisję gazów cieplarnianych na poziomie 440 ton CO2.

Prosto do sieci trakcyjnej

REKLAMA

W przypadku trzeciego obiektu, bazy PKT, energia elektryczna trafi bezpośrednio do sieci trakcyjnej, z której korzystają poruszające się po gdyńskich ulicach trolejbusy – będą one zatem częściowo napędzane z odnawialnych źródeł energii. Instalacja zostanie zamontowana na wiatach, które stanowią część istniejącej zajezdni w Leszczynkach, przy ul. Zakręt do Oksywia.

Zgodnie z szacunkowymi obliczeniami energia z paneli słonecznych ma pokryć nawet kilka procent zapotrzebowania na energię, które generuje miejska flota trolejbusów.

To inwestycja, która łączy wiele zalet, bo poza oczywistym ekonomicznym skutkiem w postaci niższych rachunków w czasie, gdy stawki za energię elektryczną rosną w niesłychanym tempie, mamy też do czynienia z niezwykle ważnym wpływem na środowisko – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

Korzystamy z warunków, które dają nam już istniejące miejskie obiekty, zagospodarowując ich dachy i wytwarzając energię z odnawialnego źródła. W przypadku zasilenia sieci trakcyjnej warto zresztą pamiętać, że nowoczesna flota gdyńskiej komunikacji korzysta też m.in. z rozwiązań opartych o rekuperację, czyli częściowe odzyskiwanie energii z hamowania, więc robimy kolejny krok ku naprawdę ekologicznemu transportowi zbiorowemu, który nie zanieczyszcza powietrza ani nie pochłania nadmiernych środków – dodaje urzędniczka.

Całkowita wartość projektu wynosi ponad 5,5 mln zł. Projekt realizowany będzie przez Przedsiębiorstwo Komunikacji Trolejbusowej Sp. z o.o.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.