Nowatorski system montażowy zmniejszy koszty inwestycji

Nowatorski system montażowy zmniejszy koszty inwestycji
fot. Erthos

Amerykański start-up Erthos opracował własną metodę montażu fotowoltaiki. Polega ona na umieszczaniu modułów bezpośrednio na ziemi, z pominięciem tradycyjnych konstrukcji nadających modułom m.in. odpowiedni kąt nachylenia. Zdaniem firmy zastosowanie takiego systemu redukuje koszty całej inwestycji nawet o 20 proc.

Wywodzący się z Tempe w stanie Arizona start-up Erthos jest twórcą systemu Earth Mount Solar PV. Umożliwia on budowę instalacji fotowoltaicznej z wykorzystaniem techniki montażu paneli PV bezpośrednio przy powierzchni gruntu. 

Umieszczenie modułów fotowoltaicznych równolegle do powierzchni gruntu na pierwszy rzut oka może nie kojarzyć się z uzyskiwaniem najwyższej wydajności pracy systemu. Jak przyznają twórcy Earth Mount Solar, panele, które nie są montowane pod kątem, rzeczywiście wyprodukują mniej energii. Jednak przedstawiciele Erthos podają szereg korzyści, które sprawiają, że wykorzystanie opracowanego przez start-up systemu jest opłacalną inwestycją.

REKLAMA

Zalety systemu 

Erthos podkreśla przede wszystkim, że budowa farm fotowoltaicznych z zastosowaniem konwencjonalnych konstrukcji pochłania powierzchnię około 2–2,5 ha na każdy zainstalowany megawat. Zastosowanie Earth Mount Solar ma zmniejszyć niezbędną powierzchnię do około 1 ha, czyli o ponad 50 proc. Może to mieć duże znaczenie zwłaszcza podczas realizacji projektów na niewielkich obszarach, gdy trzeba uzyskać maksymalną gęstość mocy z metra kwadratowego.

Ponadto wybudowanie instalacji z wykorzystaniem montażu modułów na płasko ma zajmować nawet o połowę mniej czasu, a wykorzystanie okablowania może zostać zredukowane o 70 proc.

Sumując korzyści, przedstawiciele Erthos twierdzą, że wykonanie inwestycji na bazie Earth Mount Solar pozwala zredukować całkowite nakłady o nawet 20 proc., co w skali komercyjnej może mieć ogromne znaczenie i nawet zdecydować o losach projektu.

REKLAMA

W Teksasie zbudują 100 MW

Amerykański start-up działa nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale niemal na wszystkich kontynentach. Ma już na swoim koncie kilka wielkoskalowych projektów, m.in. instalacje o mocy 616 kW w hrabstwie Madera oraz 656 kW w hrabstwie Tulare w Kalifornii.

Niedawno Erthos podpisał swój największy kontrakt na pojedynczą instalację – o mocy ponad 100 MW – z firmą Industrial Sun, z siedzibą w Teksasie, zajmującą się rozwojem projektów PV i magazynowania energii. Specjalizuje się ona w obsłudze energochłonnych klientów, którzy już prowadzą lub planują prowadzenie działalności operacyjnej w Teksasie. W swoim portfelu Industrial Sun ma ponad 6 GW projektów fotowoltaicznych w całych Stanach Zjednoczonych, a teraz postawi na nowe rozwiązanie z wykorzystaniem systemu Earth Mount Solar.

Jak twierdzi Wade Gungoll, dyrektor zarządzający Industrial Sun, technologia Erthos pozwoli na zmaksymalizowanie możliwości realizowanych projektów, zwłaszcza na obszarach, gdzie jest ograniczona powierzchnia do zagospodarowania.

Oprócz Earth Mount Solar start-up Erthos oferuje także usługi z zakresu projektowania, obsługi i konserwacji farm fotowoltaicznych, m.in. z wykorzystaniem specjalnych robotów do czyszczenia modułów.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.