BayWa r.e. bada produkcję owoców z wykorzystaniem instalacji agro-PV

BayWa r.e. bada produkcję owoców z wykorzystaniem instalacji agro-PV
BayWa r.e.

BayWa r.e. przyspiesza badania nad uprawami sadowniczymi przy zastosowaniu agro-PV. Służą temu cztery nowe projekty pilotażowe realizowane w Holandii, Austrii i Niemczech. Mają one na celu poprawę jakości produkowanych owoców i zmniejszenie liczby odpadów.

BayWa r.e. intensyfikuje badania nad agrofotowoltaiką dzięki czterem nowym projektam pilotażowym w Holandii, Austrii i Niemczech. Systemy te, zwane „fruitvoltaic”, łączą produkcję żywności i energii pochodzącej ze słońca na tym samym terenie. Ich celem jest poprawa jakości produkowanych owoców i zmniejszenie liczby odpadów, takich jak folie ochronne powszechnie stosowane nad uprawami. Badane jest zdrowie roślin, ich wzrost oraz produkcja owoców.

Wiśnie, gruszki, maliny i agro-PV

REKLAMA

W Holandii firma BayWa r.e. wraz ze swoją holenderską spółką zależną GroenLeven zbudowała dwa obiekty badawcze agro-PV – o mocach 105 kWp i 125 kWp – w miejscowościach Enspijk i Randwijk. Pilotaże projekty uprawy wiśni i gruszek będą monitorowane odpowiednio przez Fruit Tech Campus i Wageningen University & Research (WUR). Jak informuje BayWa r.e., oba projekty dają instytutom badawczym szerokie możliwości przetestowania różnych ustawień instalacji i ich wpływu na owoce.

W Austrii firma wraz ze swoją spółką ECOWind zakończyła budowę pilotażowej instalacji o mocy 340 kWp dla owoców pestkowych i ziarnkowych. Została ona zrealizowana wspólnie z ośrodkiem badawczym Haidegg w austriackim Graz.

Ponadto BayWa r.e. i MKG GÖBEL zakończyły budowę pilotażowej instalacji uprawy malin o mocy 115 kWp w Oedheim na południu Niemiec. Jest to konstrukcja odporna na deszcz, o przepuszczalności światła około 70 proc. Instytut Badawczy Uprawy Winorośli i Owoców Weinsberg (LVWO) będzie monitorował jakość owoców pod modułami PV.

BayWa r.e. informuje, że dzięki swoim projektom pilotażowym wciąż przesuwa granice w badaniach nad uprawą owoców przy udziale instalacji agro-PV, a tym samym aktywnie wspiera rozwój agrofotowoltaiki, bazując na realnych doświadczeniach, wynikach biznesowych oraz poparciu politycznym dla tego typu projektów. Instytucjami finansującymi przedsięwzięcia są: rząd holenderski, kraj związkowy Styria w Austrii oraz kraj związkowy Badenia-Wirtembergia w Niemczech.

REKLAMA

Agro-PV – odpowiedź na kryzys klimatyczny i energetyczny

– Nasze projekty agro-PV mogą być świetną odpowiedzią na problemy, z którym mamy obecnie do czynienia, takimi jak zmiany klimatyczne, niedobory wody i kryzys energetyczny – przyznaje Stephan Schindele, kierownik zarządzania produktem agro-PV w BayWa r.e. – Powinniśmy szukać wielofunkcyjnych rozwiązań, które wspierają zrównoważony rozwój w UE, jak i na całym świecie. Widzimy duży popyt na nasze rozwiązania agro-PV, ponieważ dzięki nim ekspansja fotowoltaiki idzie w parze z rolnictwem i ochroną przyrody. Aby można było wykorzystać tę synergię między sektorami, wymagana jest techniczna adaptacja modułu PV, co powoduje wyższe koszty. Niestety, na wielu rynkach kurs polityczny dla agro-PV nie został jeszcze wyznaczony, aby obsłużyć ten potencjał i popyt. We współpracy ze środowiskiem naukowym pokażemy, że wspieranie projektów agrofotowoltaicznych jest społecznie, środowiskowo i ekonomicznie opłacalne.

Benedikt Ortmann, globalny dyrektor projektów solarnych w BayWa r.e., dodaje: – Zmiany klimatyczne i rolnictwo są ze sobą głęboko powiązane. Dzięki naszym dotychczasowym projektom wywarliśmy już pozytywny wpływ na obie te dziedziny, a z naszymi przyszłymi projektami możemy zrobić jeszcze więcej. Maksymalne wykorzystanie połączenia produkcji żywności i energii słonecznej łączy korzyści społeczne, środowiskowe i ekonomiczne. Zatem pytanie brzmi: co należy zrobić, aby stworzyć więcej tego typu projektów?

Do końca 2022 roku BayWa r.e. opracowała i zainstalowała 15 projektów agro-PV w całej UE. W 2023 roku zostaną zbudowane pierwsze takie instalacje poza UE, a do portfolio dołączą nowe aplikacje tzw. Rangevoltaic, łączące hodowle zwierząt pastwiskowych – krów i owiec – z systemami agro-PV.

Katarzyna Bielińska

katarzyna.bielinska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.