Producent gier komputerowych zaczyna działać w branży PV

Producent gier komputerowych zaczyna działać w branży PV
fot. Joshua Tsu/Unsplash

Zarząd PunkPirates SA poinformował o przyjęciu strategii obejmującej wytwarzanie energii z OZE. Spółka zamierza przejmować zarówno gotowe farmy fotowoltaiczne, jak i projekty w fazie gotowości do budowy. Postanowiła też zmienić nazwę – z PunkPirates SA na Raen SA.

Warszawska firma PunkPirates produkująca gry komputerowe postanowiła zmienić przedmiot swojej działalności. Spółka zamierza wytwarzać energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii.

PunkPirates poinformował o przyjęciu dwóch modeli biznesowych. Pierwszy zakłada nabycie gotowych, działających projektów fotowoltaicznych, a następnie zwiększanie ich efektywności poprzez wykorzystanie dodatkowych źródeł energii – wiatru, wody, magazynów energii.

REKLAMA

Drugi model przewiduje przejmowanie projektów w fazie RTB (ready to build) lub wcześniejszej (greenfield lub brownfield) w celu ich modyfikacji i dokończenia już w ramach spółki.

Oba przyjęte modele zakładają długofalową produkcję energii elektrycznej i jej sprzedaż w ramach wieloletnich umów PPA (Power Purchase Agreement).

Formy finansowania

Jak podała spółka, planowane transakcje finansowane będą częściowo ze środków własnych, częściowo poprzez wykorzystanie kapitału dłużnego, w tym obligacji konwertowanych na akcje.

Dla niektórych projektów spółka zamierza pozyskać też dotacje i preferencyjne kredyty. Zakłada również możliwość realizacji wspólnych projektów w ramach spółek celowych z zewnętrznymi, strategicznymi partnerami branżowymi.

REKLAMA

Pierwsze umowy z podmiotami sprzedającymi projekty PV, generalnymi wykonawcami farm fotowoltaicznych oraz inwestorami współfinansującymi realizację projektów mają być podpisywane w pierwszym i drugim kwartale br.

66 mln zł przychodu z fotowoltaiki

Spółka już rozpoczęła przegląd rynku i zidentyfikowała potencjalne projekty fotowoltaiczne do przejęcia. Łączna ich moc przekracza 1,8 GWp.

W latach 2023–2025 PunkPirates zamierza zrealizować projekty o łącznej mocy około 150 MWp. Jak wylicza firma, przy średniej rocznej produkcji 1,1 GWh z 1 MWp mocy przekłada się to łącznie na około 165 GWh wyprodukowanej energii. Przy założeniu średniej ceny prądu na poziomie 400 zł za 1 MWh roczne przychody spółki oscylowałyby w okolicach 66 mln zł.

Zarząd PunkPirates poinformował przy okazji, że spółka jest w trakcie rejestracji zmiany nazwy firmy z PunkPirates SA na Raen SA, a także zmiany przedmiotu działalności.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.