SunRoof pozyskał ponad 60 mln zł na rozwój sprzedaży dachów solarnych

SunRoof pozyskał ponad 60 mln zł na rozwój sprzedaży dachów solarnych
fot. SunRoof

W ramach rozszerzonej rundy finansowania polsko-szwedzki start-up produkujący dachy fotowoltaiczne pozyskał 63 mln zł od trzech europejskich funduszy wspierających technologie klimatyczne: World Fund, Nordic Alpha Partners oraz Legal & General Capital.

SunRoof zamierza otrzymane środki zainwestować w dalszą globalną ekspansję w Polsce, Niemczech, krajach nordyckich i Stanach Zjednoczonych. Kwota 63 mln zł (13,5 mln euro) – wniesiona przez World Fund, Nordic Alpha Partners oraz Legal & General Capital – zebrana została w ramach rozszerzonej rundy finansowania z września 2022 roku. Zwiększa ona do 28,5 mln euro łączną kwotę rundy Growth, której przewodził fundusz Klima Energy Transition Fund.

Panele słoneczne są jednym z najskuteczniejszych sposobów, aby stać się pionierami regeneracyjnej przyszłości i walczyć z kryzysem klimatycznym. Jednak wciąż zachowawczość ze strony potencjalnych klientów, wyzwania związane z łańcuchem dostaw czy możliwości instalacyjne spowalniają rozwój branży. SunRoof jest odpowiedzią na problemy związane z kryzysem klimatycznym i rozwiązaniem na zapobieganie emisji megaton CO2 do atmosfery – powiedział Tim Schumacher, General Partner w World Fund.

REKLAMA

SunRoof oferuje kompletny system do zarządzania energią, w tym dachy zintegrowane z ogniwami fotowoltaicznymi, fasady i wiaty solarne SunPort, a także magazyny energii i platformę cyfrową, która pozwala na śledzenie postępów w budowie dachów – od projektu, poprzez wykonanie, po uruchomienie instalacji. Stosowana technologia AR (rozszerzona rzeczywistość) pozwala na zwizualizowanie, jak dom będzie wyglądał z dachem solarnym. 

Dzięki wydajnym dachom solarnym i cyfrowemu podejściu do biznesu SunRoof jest gotowy, aby z regionalnego lidera stać się liderem europejskim w dynamicznie rozwijającej się przestrzeni BIPV – stwierdził Rasmus Lund, Investment Partner w Nordic Alpha Partners. 

Wydajność i estetyka

Według informacji SunRoof opracowane przez firmę dachy solarne wyróżniają się najwyższą wydajnością na świecie, wytwarzając więcej energii z 1 m2 niż konkurencyjne rozwiązania, a przy tym ich produkcja zużywa mniej materiałów i pozostawia mniejszy ślad węglowy. Jednocześnie zapewniają one estetyczny wygląd, doceniany przez właścicieli domów i architektów. 

Start-up pozyskał nowe finansowanie po roku znaczącego wzrostu – o 300 proc. r/r. Firma obsługuje klientów w Polsce, Szwecji i Niemczech, prowadzi też program pilotażowy w USA.

REKLAMA

Pozyskane fundusze SunRoof zamierza wykorzystać do dalszego rozwoju i umocnienia wiodącej pozycji na obecnych rynkach. Od początku działalności firma zebrała łącznie 35 mln euro. Wcześniej zainwestowały w nią m.in. Inovo VC, SMOK Ventures, Alfabeat i Level2 Ventures. 

Przewidzieć zapotrzebowanie

W odpowiedzi na rosnące zainteresowanie systemami fotowoltaicznymi i innymi technologiami OZE SunRoof buduje własną platformę, która obejmuje całą ścieżkę obsługi klienta – od zamówień po operacje i dostawy. Na jej podstawie zamierza stworzyć modele predykcyjne, które będą w stanie przewidywać popyt i zapewnić odpowiednią ilość materiałów we właściwym czasie. To narzędzie ma być w pełni uruchomione w pierwszym kwartale br.

Star-up podkreśla również, że dzięki technologii dachu zintegrowanego jest w stanie szkolić dekarzy do obsługi procesu montażu i zapewniać im dodatkowe umiejętności potrzebne na dynamicznie rosnącym rynku energii odnawialnej. 

Dzisiaj Europa musi stawić czoła dwóm poważnym kryzysom: klimatycznemu i energetycznemu. SunRoof umożliwia właścicielom domów, firmom i instytucjom łatwy dostęp do energii odnawialnej, czerpanie z niej korzyści i uniezależnienie się od paliw kopalnych. Bardzo się cieszę, że mam na pokładzie genialne konsorcjum inwestorów, którzy wspólnie stanowią najlepszą możliwą kombinację funduszy dla SunRoof na tym etapie wzrostu – skomentował Lech Kaniuk, Co-Founder i CEO SunRoof.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.