Polski dystrybutor PV dostarczy fotowoltaikę na Ukrainę

Polski dystrybutor PV dostarczy fotowoltaikę na Ukrainę
Menlo Electric

Fundacja Energy Act for Ukraine i Menlo Electric dostarczą instalacje fotowoltaiczne dla ukraińskich szkół i szpitali, co pomoże w ich ochronie przed przerwami w dostawach prądu. Blackouty spowodowane są atakami rakietowymi na infrastrukturę energetyczną Ukrainy. Obie organizacje szukają partnerów do udziału w programach 100RESforSchools i 50RESforHospitals, których celem jest zaopatrzenie 150 ukraińskich instytucji w instalacje PV i magazyny energii.

Polski dystrybutor komponentów elektrowni fotowoltaicznych Menlo Electric wesprze misję fundacji Energy Act for Ukraine, przekazując za darmo komponenty fotowoltaiczne, które pozwolą wyposażyć 10 ukraińskich szpitali i szkół w instalacje o łącznej mocy 300 kW. Mają one zapewnić dostawy energii na potrzeby tych instytucji poprzez hybrydowe systemy zasilania energią słoneczną.

W każdej szkole wspieranej przez fundację w ramach programu 100RESforSchools organizowane są również szkolenia na temat zrównoważonego rozwoju.

REKLAMA

Fundacja ma już na swoim koncie zrealizowany z sukcesem projekt instalacji fotowoltaicznej na irpińskim Liceum Akademickim Mriya. Powstała ona w listopadzie 2022 roku we współpracy z BSW-Solar, Niemieckim Stowarzyszeniem Solarnym oraz Federalnym Ministerstwem Spraw Zagranicznych Niemiec.

Instalacja fotowoltaiczna na Liceum Akademickim Mriya

Druga instalacja, realizowana wspólnie z Menlo Electric, zostanie zamontowana na irpińskim Liceum nr 1 specjalizującym się w sztuce. Szkoła została uszkodzona podczas okupacji miasta wiosną 2022 roku, kiedy stała się schronieniem dla uczniów, rodziców i nauczycieli podczas ciężkiego ostrzału miasta. Instalacja ma zostać ukończona w pierwszym kwartale 2023 roku.

W planach jest również trzeci projekt zakładający dostarczenie fotowoltaiki i magazynów energii dla szpitala dziecięcego w obwodzie czernihowskim. Instalacja modułów fotowoltaicznych i systemów magazynowania zapewni bezpieczne dostawy energii do oddziału intensywnej terapii noworodków w szpitalu.

REKLAMA

Jak informuje Menlo Electric, aby szkoła zakwalifikowała się do programu, musi spełnić kilka kryteriów – powinno uczyć się w niej ponad 500 uczniów w trybie stacjonarnym, sama placówka musi być oddalona od linii frontu i posiadać schron.

Liceum nr 1 w Irpiniu, kwiecień 2022 roku, zaraz po wyzwoleniu

Bartosz Majewski, CEO w Menlo Electric, zaznacza, że dostarczenie fotowoltaiki i magazynów energii nie tylko pozwoli na funkcjonowanie placówek odciętych od prądu w czasie wojny, ale także pomoże im zaoszczędzić na rachunkach po jej zakończeniu.

W 2022 roku uruchomiliśmy w Menlo program charytatywny Energy to Power Your Future, którego celem jest bezpłatna budowa instalacji fotowoltaicznych dla instytucji związanych z dziećmi. Do tej pory w programie udział wzięło 7 placówek – 3 instalacje zostały już zrealizowane, pozostałe 4 skończymy w tym roku. Nasza współpraca z Energy Act for Ukraine zwiększa tę liczbę do 17. Przekażemy i dostarczymy 300 kW komponentów fotowoltaicznych dla szkół i szpitali pediatrycznych w Ukrainie – komentuje Bartosz Majewski.

Yuliiana Onishchuk, założycielka fundacji Energy Act for Ukraine, podkreśla, że projekty 100RESforSchools i 50RESforHospitals mają na celu nie tylko zapewnienie możliwości funkcjonowania obiektów infrastruktury społecznej i krytycznej pomimo przerw w dostawie prądu, ale także stworzenie podstaw do zrównoważonej odbudowy Ukrainy.

Do realizacji tych projektów Menlo Electric i Energy Act for Ukraine poszukują partnerów i darczyńców.  Zainteresowani pomocą ukraińskim placówkom mogą skontaktować się z fundacją Energy Act for Ukraine poprzez adres e-mail: a.vereshchynska@energyactua.com lub corina.serban@menloelectric.com. Możliwe jest także przekazanie środków poprzez link www.energyactua.com/donate.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.