Ogromne zamówienie na panele fotowoltaiczne Q Cells

Ogromne zamówienie na panele fotowoltaiczne Q Cells
Q Cells

Koreański producent paneli fotowoltaicznych zdobył liczone w gigawatach zamówienie na dostawy modułów fotowoltaicznych. Trafią one do projektów realizowanych dla jednego z technologicznych gigantów z USA. W Stanach Zjednoczonych Q Cells szykuje się ponadto do realizacji największej inwestycji w historii amerykańskiego przemysłu fotowoltaicznego.

Hawha Q Cells podpisała umowę z Microsoftem, której celem jest wspólne przygotowanie projektów elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 2,5 GW. Koreański producent nie tylko dostarczy panele fotowoltaiczne, ale także będzie odpowiadać za wykonanie inwestycji w ramach kontraktów EPC.

Microsoft będzie odbierać całość energii z elektrowni fotowoltaicznych o mocy 2,5 GW, zasilając nią swoje energochłonne centra serwerowe i pozostałą infrastrukturę. Realizacja umowy z Hanwha Q Cells przybliży amerykański koncern do celu, jakim jest przejście na energię pochodzącą wyłącznie ze źródeł odnawialnych do roku 2025.

REKLAMA

Gigantyczna inwestycja w fabrykę

Informacja o kontrakcie dla Microsoftu pojawiła się po tym, jak Hanwha Q Cells ogłosiła budowę nowych zakładów produkcyjnych w USA. Koreańczycy chcą przeznaczyć na ten cel 2,5 mld dolarów, co sprawia, że będzie to największa inwestycja w amerykańskim przemyśle fotowoltaicznym.

REKLAMA

 

Fabryka Q Cells ma powstać w Bartow County w stanie Georgia, gdzie będą produkowane wafle, ogniwa i panele fotowoltaiczne o docelowej mocy 3,3 GW w skali roku.

Obecnie koreańska grupa ma już jeden zakład produkcyjny w USA. Fabryka w Dalton w Georgii składa moduły fotowoltaiczne. Jej roczne zdolności produkcyjne wynoszą 2 GW i mają zostać zwiększone do 5,1 GW. Zakład w Dalton musi jednak na razie bazować na importowanych ogniwach PV.

Q Cells liderem rynku dachowych elektrowni PV

Hanwha Q Cells należy do czołówki największych producentów paneli fotowoltaicznych na świecie. Koreański producent ma mocną pozycję w USA – zwłaszcza w segmencie dachowych elektrowni fotowoltaicznych, w którym Q Cells ma być od kilku lat numerem jeden pod względem dostaw modułów PV.

Według rankingu sporządzonego przez firmę konsultingową Wood Mackenzie w pierwszej połowie 2021 roku Q Cells był w USA największym dostawcą modułów instalowanych w domowych systemach fotowoltaicznych, z udziałem na poziomie 24,1 proc. Z kolei udział Q Cells w dostawach paneli dla segmentu komercyjnych dachowych elektrowni PV za 2021 rok wyniósł 20,6 proc.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.