Pionowa agrofotowoltaika może podnieść jakość upraw

Pionowa agrofotowoltaika może podnieść jakość upraw
fot. GettyImages

Francuski TotalEnergies przeprowadził pilotażowe badania mające na celu sprawdzenie wpływu agrofotowoltaiki zamontowanej pionowo na jakość upraw. Wstępne wyniki badań wykazały, że uprawy były większe i charakteryzowały się m.in. wyższą zawartością białka.

Francuskie przedsiębiorstwo petrochemiczne TotalEnergies we współpracy z Dijon Cereales, Next2Sun i firmą konsultingową Agrosolutions prowadziło wstępne badania sprawdzające wpływ zamontowania instalacji fotowoltaicznej na polach uprawnych na jakość plonów. W pierwszej kolejności pod uwagę wzięto farmy w trzech francuskich gminach: Channay (Côte-d’Or), Rivals (Aude) i Valpuiseaux (Essonne).

Fotowoltaika zwiększa plony

REKLAMA

Wyniki badań plonów z trzech pierwszych lokalizacji wykazały, że obecność fotowoltaiki wpłynęła pozytywnie na jakość roślin.

W gminie Channay na przykład, gdzie uprawiana jest m.in. pszenica i aromatyczne zioła, na farmie zamontowana została instalacja fotowoltaiczna o mocy 237 kWp z wykorzystaniem modułów w pozycji pionowej rozmieszczonych w sekcjach co 12 metrów. W tej lokalizacji występują trudne warunki dla upraw, co wynika z usytuowania terenu, niskich temperatur, suszy oraz obecności silnych wiatrów.

 

Podczas zbiorów latem 2022 roku francuski koncern odnotował wzrost plonów o jeden kwintal (około 100 kg) z hektara w przypadku pszenicy i aż o dwa kwintale (200 kg) z hektara w przypadku uprawy soczewicy. TotalEnergies zauważył również, że poziom białka w pszenicy wzrósł o 2 proc., co uznaje się za wynik pożądany.

REKLAMA

Autorzy badań wskazują również, że montaż modułów fotowoltaicznych w pionowej orientacji przyczynił się do redukcji prędkości wiatru do średniej wartości 14 km/h, co ich zdaniem mogło mieć wpływ na zwiększenie plonów.

TotalEnergies zamierza kontynuować badania, aby potwierdzić otrzymane wyniki w większej skali i przy innej konfiguracji budowy farm fotowoltaicznych na terenach uprawnych.

Agrofotowoltaika się opłaca

Obecnie francuska grupa ma 140 otwartych projektów z obszaru agrofotowoltaiki na różnych etapach rozwoju. Jednym z nich był projekt zrealizowany we współpracy z InVivo, zakończony niedawno uruchomieniem agrofotowoltaiki o mocy 111 kWp na terenie Francji. System wykorzystuje moduły montowane w kierunku pionowym, dzieląc tym samym pole uprawne na sekcje. 

Zasadność połączenia fotowoltaiki z rolnictwem potwierdzają również niemieckie badania. W 2022 roku niemieccy naukowcy przeanalizowali, w jaki sposób pionowe systemy PV mogą przynieść korzyści branży rolniczej. Wyniki testów pokazały, że pionowe instalacje mogą mieć korzystny wpływ na stabilizację krajowej sieci energetycznej, umożliwiając jednocześnie większą integrację z działalnością rolniczą niż w przypadku konwencjonalnych naziemnych elektrowni fotowoltaicznych.

Ustalono, że pionowe systemy fotowoltaiczne mogą przenosić uzysk energii słonecznej na godziny o wyższym zapotrzebowaniu na energię elektryczną i większe dostawy energii elektrycznej w miesiącach zimowych, zmniejszając w ten sposób ograniczenia technologii pozyskiwania energii ze słońca.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.