Fabryka Saule Technologies testowym zakładem produkcji „zero defect”

Fabryka Saule Technologies testowym zakładem produkcji „zero defect”
fot. Saule Technologies

Spółka Saule Technologies została członkiem Platform-ZERO – nowego projektu współfinansowanego przez Komisję Europejską (HaDEA), którego celem jest wyeliminowanie obszaru produkcji wadliwej i znaczne obniżenie kosztów wytwarzania w sektorze fotowoltaicznym. Fabryka Saule została wybrana jako jeden z czterech przemysłowych zakładów pilotażowych PV w Europie, w których strategia ta będzie testowana.

Projekt Platform-ZERO startuje w tym miesiącu. Jego celem jest poprawa jakości produkcji urządzeń fotowoltaicznych, a jednocześnie obniżenie kosztów wytwarzania poprzez produkcję „z zerowym defektem” (zero defect manufacturing). Wyeliminowanie wad produkcyjnych ma zostać osiągnięte dzięki zastosowaniu strategii monitorowania procesu na linii produkcyjnej z wykorzystaniem sztucznej inteligencji.

Strategia testowana będzie w czterech zakładach pilotażowych w różnych krajach, także w fabryce Saule Technologies. Poza Polską będą to zakłady w Hiszpanii, Niemczech i Austrii.

REKLAMA

Projekt jest prowadzony przez Institut de Recerca en Energia de Catalunya (IREC), a koordynatorem projektu jest Victor Izquierdo Roca, pracownik naukowy IREC.

– Jesteśmy zadowoleni z koordynacji tego ambitnego projektu, który łączy wiedzę partnerów z sześciu krajów europejskich posiadających silne zaplecze w zakresie zaawansowanej charakterystyki złożonych materiałów i metodologii monitorowania procesów, w tym liderów na poziomie europejskim w produkcji urządzeń PV trzeciej generacji – powiedział Izquierdo Roca.

Wyeliminować krytyczne defekty

Według BloombergNEF fotowoltaika może potencjalnie zaspokoić 20 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną w UE w 2040 roku. W 2020 roku jej udział w miksie energetycznym UE-28 wyniósł zgodnie z danymi Eurostatu 3,1 proc. produkcji brutto.

Jak informuje Saule Technologies, najnowsze technologie PV łączą wysoką wydajność paneli fotowoltaicznych z dużą elastycznością w zakresie ich integracji z budynkami i pojazdami oraz rozwiązaniami typu agro-PV. Jednak złożoność takich zaawansowanych technologii powoduje, że są one podatne na pojawienie się krytycznych defektów przy zaledwie niewielkich odchyleniach od standardowych warunków produkcji. A to prowadzi do znacznych strat produkcyjnych. Projekt Platforma-ZERO jest odpowiedzią na to wyzwanie.

REKLAMA

Skuteczne monitorowanie procesu

W ramach wspieranego przez KE projektu ma zostać opracowana nowa, konfigurowalna platforma monitorowania procesu na linii produkcyjnej, wspierana przez sztuczną inteligencję, w celu osiągnięcia produkcji „z zerowym defektem” w przemyśle fotowoltaicznym trzeciej generacji. Ma ona umożliwić wczesne wykrywanie i korygowanie przedkrytycznych błędów produkcyjnych oraz/lub zapobieganie tym błędom.

Materiały i produkty fotowoltaiczne objęte projektem nie będą oparte na standardowym krzemie, ale na technologiach PV kolejnej generacji, takich jak CIGS czy perowskity. Jak wyjaśnia Saule, oferują one wyższą wydajność, niższe koszty, mniejszy ślad węglowy i duże możliwości dostosowania do zaawansowanych zintegrowanych aplikacji. Dodatkowo dobrze nadają się do produkcji o wysokim poziomie automatyzacji.

Projekt Platform-ZERO prowadzony będzie przez najbliższe cztery lata. Jego koszt wynosi 10 mln euro. Realizowany będzie przez konsorcjum składające się z 12 europejskich podmiotów, wśród których są ośrodki badawcze oraz firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw.

Wierzymy, że integracja monitorowania procesu na linii, zaawansowanych czujników i sztucznej inteligencji będzie miała w przyszłości kluczowe znaczenie dla osiągnięcia zero-defect manufacturing w naszej linii produkcyjnej. Wdrożenie demonstratora Platform-ZERO pozwoli zaoszczędzić koszty produkcji poprzez wykrywanie wad produkcyjnych w warstwach naszych modułów słonecznych na bardzo wczesnym etapie produkcji oraz wyeliminowanie odpadów materiałowych w kolejnych etapach – podsumował Pierpaolo Spinelli, Senior Scientist i lider projektu w Saule Technologies.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.