SUNfarming zbuduje w Polsce farmy PV o łącznej mocy ponad 250 MW

SUNfarming zbuduje w Polsce farmy PV o łącznej mocy ponad 250 MW
fot. SUNfarming

Niemiecki deweloper farm fotowoltaicznych zabezpieczył 50 mln euro na kolejne projekty solarne w Polsce. Pieniądze przeznaczone zostaną na budowę 231 farm PV w naszym kraju.

Pochodząca z Brandenburgii spółka SUNfarming podpisała umowę finansowania z funduszem Hansainvest Real Assets, rozszerzającą współpracę obu firm. Kontrakt przewiduje udzielenie firmie SUNfarming finansowania w wysokości 50 mln euro w formule mezzanine capital. 

Cieszymy się, że możemy zadebiutować na polskim rynku energii odnawialnej z dotychczasowym partnerem, który również od lat działa na polskim rynku i ma już na swoim koncie znaczące osiągnięcia. Jesteśmy przekonani, że Polska oferuje nam ogromne możliwości rozwoju. System kontraktów różnicowych zapewnia również ochronę przed inflacją przychodów z energii elektrycznej, co gwarantuje dodatkowe bezpieczeństwo naszej inwestycji – powiedział Christoph Lüken, dyrektor ds. infrastruktury zarządzania portfelem w Hansainvest Real Assets.

REKLAMA

Fundusz coraz bardziej skupia się na sektorze fotowoltaiki. Spółka zależna Hansainvest Real Assets – Signal Iduna – zainwestowała w największą w Niemczech i Europie elektrownię fotowoltaiczną, o mocy 650 MW, która ma powstać na południe od Lipska, na terenie byłej odkrywkowej kopalni węgla brunatnego.

W planach ponad 250 MW w fotowoltaice

SUNfarming chce wykorzystać pozyskane środki na budowę 231 farm fotowoltaicznych w Polsce o łącznej mocy 257 MW.

REKLAMA

Pierwsza transza finansowania, w wysokości 12 mln euro, zostanie przeznaczona na refinansowanie portfela 50 elektrowni słonecznych o mocy 48 MW. W związku z tym kapitał zostanie przekazany przez SUNfarming jej spółce zależnej SUNfarming Polska IPP – jako pożyczka podporządkowana. Spółka ta została założona w celu koordynowania wszystkich projektów operacyjnych SUNfarming w Polsce.

Na początku ubiegłego roku SUNfarming informował, że w samym tylko 2021 roku powiększył swoje polskie portfolio o 60 MWp, po przejęciu 48 projektów solarnych od polskich deweloperów.

Rok 2021 był jednym z najbardziej udanych w historii naszej firmy. Szczególnie nasz polski biznes przeżywa rozkwit. Weszliśmy na rynek około 6 lat temu i cieszymy się, że ciężka praca ostatnich lat przynosi efekty. Dzięki ostatnim przejęciom nasze portfolio wzrosło do prawie 145 MWp, a cel 200 MWp do 2023 roku jest już w zasięgu ręki – powiedział wówczas Martin Tauschke, dyrektor zarządzający SUNfarming Group i SUNfarming Polska IPP.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.