"UE nie zrobiła dobrego biznesu na porozumieniu z Chinami w sprawie ceł na panele PV"

"UE nie zrobiła dobrego biznesu na porozumieniu z Chinami w sprawie ceł na panele PV"
Karel De Gucht. Foto: FriendsofEurope, flickr cc-by-2.0

Ustępujący komisarz UE ds. handlu ocenił, że Unia Europejska nie osiągnęła optymalnych dla siebie warunków porozumienia z rządem Chin w sprawie antydumpingowych ceł na import chińskich paneli fotowoltaicznych.

Karel De Gucht poinformował w rozmowie z „The Wall Street Journal”, że sprawa karnych ceł na import chińskich paneli fotowoltaicznych do Unii Europejskiej była jedną z porażek unijnej polityki handlowej wobec Chin. 

W ubiegłym roku Komisja Europejska prowadziła antydumpingowe dochodzenie w sprawie importu chińskich paneli fotowoltaicznych do UE. Mimo, że początkowo większość państw Wspólnoty popierało wprowadzenie wysokich ceł karnych, ostatecznie KE zawarła z Pekinem ugodę, którą można uznać za korzystną dla strony chińskiej.

REKLAMA

Zgodnie z zawartym w połowie 2013 .r porozumieniem, strona chińska zobowiązała się do utrzymania minimalnego poziomu cen paneli importowanych do Unii Europejskiej, który ustalono na ok. 0,56 €/Wp. W przypadku importu ogniw minimalna cena została ustalona na poziomie ok. 0,29 €/Wp, a wafli – 0,66 €/szt. 

REKLAMA

Poziomy te mają być okresowo weryfikowane przez urzędników KE na podstawie bieżących raportów rynkowych. Ponadto, uzgodniono, że chiński import paneli PV nie będzie mógł przekroczyć rocznego wolumenu na poziomie 7 GWp, a import ogniw i wafli PV – odpowiednio 2,3 GWp i 1 GWp. 

Ustępujący komisarz UE ds. handlu w rozmowie z „WSJ” ocenił, że na niekorzystne dla UE porozumienie wpływ miał lobbing Chińczyków w poszczególnych krajach UE. – Chińczycy są bardzo dobrzy w rozgrywaniu poszczególnych państw członkowskich – zaznaczył De Gucht. 

Unijny komisarz ds. handlu przypomniał, że w maju 2013 r., czyli w okresie, w którym decydowały się losy unijnych ceł na chińskie panele fotowoltaiczne, większość krajów UE popierało wprowadzenie ceł, jednak po wizycie chińskiego premiera Li Keqianga w Berlinie poparcie dla ceł wycofał niemiecki rząd, a kilka krajów poszło w jego ślady. 

– Można mówić, że to nie jest idealne porozumienie – i to prawdopodobnie prawda – podsumował sprawę ugody ws. ceł na chińskie panele fotowoltaiczne Karel De Gucht.

gramwzielone.pl