Niemiecki rynek fotowoltaiczny rośnie najwolniej od lat

Niemiecki rynek fotowoltaiczny rośnie najwolniej od lat
Activ Solar press

We wrześniu br. w Niemczech przybyło 110 MW nowych instalacji fotowoltaicznych, czyli mniej o 30 MW niż miesiąc wcześniej. To najmniej od lutego 2011 r., kiedy budowę PV w Niemczech wstrzymała wyjątkowo niekorzystna pogoda, a wcześniej – od marca 2009 r., kiedy za naszą zachodnią granicą zamontowano tylko 55 MW systemów fotowoltaicznych. 

Dynamika nowych instalacji fotowoltaicznych na niemieckim rynku PV w ostatnich miesiącach systematycznie spowalnia, co jest efektem obniżania taryf gwarantowanych, które przysługują za sprzedaż do sieci energii produkowanej przez elektrownie PV. 

Podczas gdy w latach 2011-2013 Niemcy instalowali co roku ponad 7 GW systemów fotowoltaicznych, w tym roku trudny do osiągnięcia może okazać się nawet wyznaczony przez niemiecki rząd cel na poziomie 2,5 GW. 

REKLAMA

Od stycznia br. do końca września Niemcy zainstalowali bowiem w sumie tylko 1,6 GW systemów fotowoltaicznych. 

W Niemczech zwolnił najbardziej segment większych, naziemnych farm fotowoltaicznych. Możliwość ich budowy ograniczono bowiem administracyjnie tylko do terenów poprzemysłowych. We wrześniu br. za naszą zachodnią granicą powstało tylko 21 farm PV o mocy od 500 kW do 10 MW. 

Mimo spowolnienia nowych instalacji niemiecki rząd kontynuuje stopniowe obniżanie taryf gwarantowanych dla PV. W listopadzie i grudniu taryfy gwarantowane w Niemczech zostaną zmniejszone średnio o 0,25%/miesiąc.

REKLAMA

W tym miesiącu taryfy dla nowych dachowych instalacji PV będą wynosić – w zależności od ich wielkości – od 0,1098 EUR/kWh do 0,1262 EUR/kWh. Dla nowych, naziemnych farm PV stawki feed-in tariffs są już niższe niż 0,1 EUR/kWh. 

Liderem Wielka Brytania?

Wobec spowolnienia na niemieckim rynku największym rynkiem fotowoltaicznym w Europie może być Wielka Brytania, gdzie liczba nowych instalacji PV w tym roku przekroczyła już 2 GW. 

Brytyjscy inwestorzy spieszą się z oddawaniem do użytku większych projektów naziemnych, ponieważ w kwietniu przyszłego roku naziemne farmy PV zostaną wyłączone z korzystnego systemu zielonych certyfikatów, a nowe inwestycje po tym okresie będą musiały konkurować o wsparcie w ramach systemu aukcyjnego np. z farmami wiatrowymi

W Wielkiej Brytanii ponadto dalej obowiązuje korzystny system taryf gwarantowanych, którymi są objęci właściciele mniejszych dachowych instalacji PV. 

gramwzielone.pl