W woj. lubelskim powstaje kolejna farma fotowoltaiczna

W woj. lubelskim powstaje kolejna farma fotowoltaiczna
Brookhaven National Laboratory, flickr cc

W miejscowości Krupiec w lubelskiej gminie Krasnystaw powstaje kolejna farma fotowoltaiczna na Lubelszczyźnie. 

Moc farmy fotowoltaicznej, która powstaje w Krasnystawie, wyniesie 940 kWp i będzie się ona składać z 3,69 tysięcy paneli fotowoltaicznych. Inwestorem jest firma Sun-Eko. 

Koszt całej inwestycji wyniesie 6,2 mln zł, z czego część środków dołoży Unia Europejska. Unijna dotacja na farmę fotowoltaiczną w Krasnystawie została przyznana przez Lubelską Agencję Wspierania Przedsiębiorczości w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla woj. lubelskiego na lata 2007-2013. 

REKLAMA
REKLAMA

„Dziennik Wschodni” cytuje prezesa firmy Sun-Eko, który zapewnia, że rozważa realizację kolejnych inwestycji tego typu, jednak zauważa, że w obliczu niepewności związanych z pracami nad ustawą o OZE, niechętnie do finansowania farm fotowoltaicznych podchodzą banki. 

„Dziennik Wschodni” dodaje, że obok farmy fotowoltaicznej w Krasnystawie, w woj. lubelskim powstają też inne projektu tego typu – m.in. w Janowie Lubelskim i Siennicy Różanej. Te projekty, podobnie jak farma fotowoltaiczna w Krasnystawie, powstają z udziałem unijnego dofinansowania z lubelskiego RPO. 

Pierwszą farmą fotowoltaiczną, którą uruchomiono kilka tygodni temu na Lubelszczyźnie, jest inwestycja w Bordziłówce w gminie Rossosz. Farma fotowoltaiczna w Bordziłówce powstała z inicjatywy lokalnych samorządowców w ramach zawiązanej w tym celu spółki „Energia Dolina Zielawy”. Czytaj więcej na ten temat na Gramwzielone.pl w artykule: Uroczyste otwarcie największej farmy fotowoltaicznej na Lubelszczyźnie.

gramwzielone.pl