W Wasilkowie uruchomiono kolejną farmę fotowoltaiczną na Podlasiu

W Wasilkowie uruchomiono kolejną farmę fotowoltaiczną na Podlasiu
foto. PR-H Flora

W zlokalizowanym w województwie podlaskim Wasilkowie uroczyście zainaugurowano produkcję energii na farmie fotowoltaicznej o mocy 1 MWp.  

Inwestorem stojącym za budową farmy fotowoltaicznej w Wasilkowie koło Białegostoku o mocy 1 MWp jest Przedsiębiorstwo Rolniczo-Handlowe „Flora” Spółka z o.o. Wykonaniem farmy fotowoltaicznej zajęła się firma CORAL z Białegostoku. 

Przedsiębiorstwo Rolniczo-Handlowe „Flora” Spółka z o.o. w Wasilkowie istnieje od 1994 r. jako spółka pracownicza pracowników byłego Państwowego Gospodarstwa Rolnego w Wasilkowie. W ramach reorientacji strategicznej przedsiębiorstwa spółki postawiono na produkcję energii z OZE – informują portal Gramwzielone.pl przedstawiciele spółki. 

REKLAMA

Realizacja projektu farmy fotowoltaicznej w Wasilkowie rozpoczęła się w październiku 2013 roku, a budowę zakończono przed kilkoma tygodniami. Teraz farma fotowoltaiczna pracuje już pełną parą.

REKLAMA

Udział w uroczystym uruchomieniu farmy fotowoltaicznej w Wasilkowie wzięli m.in. Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Mieczysław Baszko, przedstawiciel Wojewody Podlaskiego Dyrektor Marian Malinowski, Starosta Białostocki Wiesław Pusz oraz Wiceburmistrz Wasilkowa Wiesław Dąbrowski.  

Inwestycja kosztowała 5,15 mln zł. Na jej realizację Przedsiębiorstwo Rolniczo-Handlowe „Flora” pozyskało unijną dotację z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007-2013. Unijne dofinansowanie pokryje 60% kosztów kwalifikowanych.

Farma fotowoltaiczna w Wasilkowie jest kolejną tego typu inwestycją na Podlasiu. Niedawno uruchomiono tam kolejne farmy fotowoltaiczne realizowane przez spółkę AMB Energia w ramach projektu „Podlasie Solar Park” – w tym obecnie największą farmę PV w Polsce, czyli projekt Kolno II o mocy 1,84 MWp. W trakcie realizacji są też kolejne projekty, co jest zasługą unijnych funduszy przyznanych na rozwój energetyki słonecznej z RPO dla Podlasia.

Więcej o beneficjentach dotacji na farmy fotowoltaiczne z podlaskiego RPO w artykule: Kolejne dotacje na fotowoltaikę na Podlasiu. Kto je otrzyma?

gramwzielone.pl