W Japonii powstanie największa na świecie pływająca farma fotowoltaiczna

W Japonii powstanie największa na świecie pływająca farma fotowoltaiczna
s pants, flickr cc

W japońskim mieście Kawagoe, w prefekturze Saitama, powstanie największa na świecie farma fotowoltaiczna zbudowana na zbiorniku wodnym. 

Uruchomienie pływającej farmy PV w Kawagoe, której moc wyniesie docelowo 7,5 MW, przewidziano na październik przyszłego roku. Jej budowa ruszy w styczniu. Panele fotowoltaiczne w ilości 27 456 sztuk dostarczy chiński Yingli Green, a farmę PV w inwertery zaopatrzy francuski Schneider Electric. 

Przewidziany przez inwestora okres pracy pływającej farmy fotowoltaicznej to 20 lat. Zakłada się, że będzie ona produkować rocznie ponad 8,3 GWh energii elektrycznej. Co ważne, zbiornik w Kawagoe, który do tej pory służył okolicznym rolnikom, nie straci swojej funkcji i po wybudowaniu farmy PV będzie nadal dostarczać wodę dla okolicznych gospodarstw. 

REKLAMA
REKLAMA

Pływająca farma fotowoltaiczna w Kawagoe to nie jedyny projekt tego rodzaju, który będzie realizowany w Japonii. 

Umieszczenie farmy fotowoltaicznej na wodzie to rozwiązanie problemu niedostatecznej podaży gruntów, których w gęsto zaludnionej Japonii brakuje, ale także sposób na zwiększenie uzysków energii dzięki lepszemu chłodzeniu paneli.

We wrześniu br. o planach budowy pływającej farmy fotowoltaicznej o mocy 2,9 MW poinformowała Kyocera, która w sumie chce zbudować w Japonii 60 MW tego rodzaju instalacji PV. 

gramwzielone.pl