Koreańska wyspa zasilana w 100% energią z PV?

Koreańska wyspa zasilana w 100% energią z PV?
Foto. Hanwha Q Cells

Koreański potentat Hanwha Group ogłosił plan, dzięki któremu mała wyspa Jukdo w Korei Południowej będzie zasilana całkowicie energią produkowaną z fotowoltaiki. Rozwój rodzimego przemysłu PV w Korei Płd. jest realizowany przy silnym wsparciu tamtejszych władz. 

Obecnie zamieszkała przez około 70 osób wyspa Jukdo jest zasilana w energię elektryczną produkowaną przez kilka znajdujących się na niej generatorów diesla, jednak dzięki planowi, który chcą zrealizować spółki wchodzące w skład Hanwha Group, Jukdo ma być zasilane w 100-procentach energią słoneczną.

Pracujące na wyspie generatory diesla o łącznej mocy 560 kW dostarczają energię dla około 30 gospodarstw domowych.

REKLAMA

Wartość projektu, w który zaangażuje się m.in. Hanwha Q Cells – jeden z największych producentów paneli fotowoltaicznych na świecie – szacuje się na 2,3 mln dolarów.

REKLAMA

Oprócz wyposażenia wyspy w systemy fotowoltaiczne, Hanwha chce zbudować na niej przemysłowy klaster, którego celem będzie rozwój czystych technologii oraz wykorzystanie rolniczego potencjału Jukdo.

W czasie, gdy jesteśmy świadkami przejścia od XX-wiecznej ery paliw kopalnych w kierunku czystej energii, mamy niewyobrażalne okazje, ale też wyzwania. Mamy nadzieję, że Korea może w najbliższych latach przewodzić światowemu rynkowi energetyki odnawialnej – portal Koreaittmes.com cytuje koreańską prezydent Park Geun-hye.

Hanwha zapowiada, że po zrealizowaniu projektu na Jukdo, podejmie podobne działania na kolejnych koreańskich wyspach. 

gramwzielone.pl