Projekt Sharc25: cienkowarstwowe ogniwa PV o sprawności 25%

Projekt Sharc25: cienkowarstwowe ogniwa PV o sprawności 25%
foto: Zentrum für Sonnenenergie- und Wasserstoff-Forschung Baden-Württemberg (ZSW)

Cel nowego europejskiego projektu badawczego o nazwie Sharc25, który jest współfinansowany ze środków unijnych, to opracowanie cienkowarstwowych ogniw fotowoltaicznych o sprawności 25%.

Celem projektu Sharc25 jest opracowanie wysokowydajnych ogniw fotowoltaicznych w technologii CIGS, które podważą dominację krystalicznych ogniw PV dostarczanych w większości przez producentów z Azji.

Komisja Europejska przyznała na realizację Sharc25 4,6 mln euro. Te środki pochodzą z programu Horyzont2020. Dodatkowo 1,6 mln euro dołożył szwajcarski rząd.

REKLAMA

Program Sharc25 zakłada opracowanie ogniw CIGS, których sprawność w warunkach produkcyjnych wyniesie 25%, a przy rocznym wolumenie produkcji co najmniej 100 MW ich koszt uda się obniżyć do 0,35 EUR/Wp.

REKLAMA

W projekt Sharc25 zaangażowało się 11 europejskich instytutów badawczych z 8 krajów. Ich pracę będzie koordynować Zentrum für Sonnenenergie- und Wasserstoff-Forschung (ZSW) Baden-Württemberg. Niemiecki instytut ma już na koncie znaczące sukcesy w rozwoju bardziej wydajnych cienkowarstwowych ogniw fotowoltaicznych.

Do ZSW należy najlepszy osiągnięty dotąd wynik sprawności cienkowarstwowego ogniwa fotowoltaicznego CIGS, który wynosi 21,7%.Więcej na ten temat: Wyścig po rekord wydajności modułów fotowoltaicznych CIGS

Wśród partnerów ZSW w projekcie Sharc-25 są berliński Helmholtz-Zentrum Berlin für Materialien und Energie, szwajcarski instytut EMPA, uniwersytety w Luksemburgu, Rouen i Parmie, a także firma Manz CIGS Technology, z którą ZSW ściśle współpracował do tej pory w zakresie rozwoju technologii cienkowarstwowych ogniw CIGS. 

gramwzielone.pl