Wiceprezydent USA do branży PV: dziękuję za to, co robicie dla kraju

Wiceprezydent USA do branży PV: dziękuję za to, co robicie dla kraju
Joe Biden. Fot. Marc Nozell, flickr-cc

Takimi słowami amerykański wiceprezydent Joe Biden zwrócił się do uczestników odbywających się w Kalifornii targów branży fotowoltaicznej Solar Power International. Przy okazji poinformował, że Biały Dom przekaże kolejne dziesiątki milionów dolarów na badania nad rozwojem technologii fotowoltaicznych.

– Dziękuję za to co robicie dla naszego kraju, kontynuujcie to, bardzo was potrzebujemy – Joe Biden powiedział podczas swojego wystąpienia adresowanego do przedstawicieli rynku fotowoltaicznego na targach Solar Power Intarnational, które odbywają się w Kalifornii. Zapowiedział też dalsze wsparcie administracji Baracka Obamy dla rynku solarnego.

Amerykański wiceprezydent podkreślił przy tym, że jego zdaniem powinno się wycofać subsydia dla sektora paliw kopalnych, oceniając wartość publicznych subsydiów dla sektora wydobycia i przetwórstwa ropy naftowej w USA na 5 mld USD rocznie. Dodał, że część z tych funduszy powinno się przesunąć na wsparcie energetyki słonecznej.

REKLAMA

Targom w Kalifornii towarzyszą apele amerykańskiej branży fotowoltaicznej, której szybki rozwój jest ostatnio wspierany głównie przez ulgi podatkowe dla inwestorów uruchamiających elektrownie fotowoltaiczne w ramach federalnego mechanizmu Investment Tax Credit (ITC).

REKLAMA

Branża PV w USA apeluje o przedłużenie aktualnych zasad ITC, wskazując, że zakończenie wsparcia może oznaczać duże spowolnienie inwestycji. Zgodnie z aktualnym prawem, ulgi podatkowe w ramach ITC spadną z 30% do 10% z końcem 2016 r. w przypadku projektów komercyjnych i wygasną całkowicie dla gospodarstw domowych. Jak określają media w USA – wówczas amerykańska branża solarna może „spaść z klifu”.

Joe Biden opowiedział się za przedłużeniem ITC do 2022 r., oceniając, że może to oznaczać potrojenie amerykańskiego potencjału PV w ciągu najbliższych 7 lat. Niedawno łączna moc instalacji fotowoltaicznych w USA przekroczyła 20 GW, a amerykańska branża fotowoltaiczna tworzy już ponad 174 tysiące miejsc pracy.

Amerykański wiceprezydent przywiózł też do Kalifornii wiadomość o przyznaniu dodatkowych, federalnych funduszy na rozwój technologii solarnych o wartości 120 mln dolarów. Niecały miesiąc temu Barack Obama poinformował, że jego administracja wyda dodatkowy 1 mld dolarów na ulgi i gwarancje pożyczek przeznaczanych na montaż dachowej fotowoltaiki.

Priorytetami amerykańskiego rządu w zakresie finansowania sektora PV jest obniżanie kosztów produkcji energii słonecznej, a także rozwój instalacji fotowoltaicznych na terenach wiejskich oraz wykorzystanie fotowoltaiki przez społeczności notujące niskie dochody. Więcej na ten temat: Obama obiecuje instalacje PV dla najbiedniejszych Amerykanów

gramwzielone.pl