Dwustronny moduł PV od Solar World. „25% większy uzysk energii”

Dwustronny moduł PV od Solar World. „25% większy uzysk energii”
SolarWorld press

Podczas odbywających się w ubiegłym tygodniu w Kalifornii targów Solar Power International niemiecki SolarWorld zaprezentował nowy, monokrystaliczny moduł fotowoltaiczny złożony z 72 ogniw, który generuje energię zarówno z przedniej jak i tylnej strony. Niemiecka firma była znana wcześniej głównie z forsowania ceł na chińskie moduły fotowoltaiczne. Teraz robi się o niej głośno dzięki wdrażaniu kolejnych innowacji w technologiach solarnych.

Nowy dwustronny, monokrystaliczny moduł z serii Sunmodule o mocy 330 W będzie produkowany z wykorzystaniem technologii ogniw PERC (Passivated Emitter Rear Contact). Niemiecka firma, podobnie jak inni czołowi producenci ogniw i modułów fotowoltaicznych, modernizuje swoje linie produkcyjne, aby dostosować swoją produkcję właśnie do tej technologii. SolarWorld jest właścicielem aktualnego rekordu sprawności ogniwa fotowoltaicznego PERC, który wynosi 21,7%.

Technologia dwustronnych modułów fotowoltaicznych jest nowym kierunkiem w rozwoju modułów fotowoltaicznych przez producentów szukających nowych sposobów na zwiększenie wydajności i uzysków energii. Taką możliwość daje generowanie energii nie tylko przez przednią stronę modułów, ale także przez tylną – dzięki wykorzystaniu światła odbitego (tzw. efekt albedo). Czym jaśniejsza jest powierzchnia, na której umieszczono panele fotowoltaiczne, tym więcej dodatkowej energii może produkować dwustronny moduł. Producenci modułów fotowoltaicznych w tej technologii podają, że mogą one generować nawet o 30% więcej energii niż moduły jednostronne.

REKLAMA

SolarWorld podaje, że jego nowy dwustronny moduł jest przeznaczony zwłaszcza do montażu na powierzchniach komercyjnych – na halach czy centrach handlowych, które posiadają jasne powierzchnie dachowe, co ma dodatkowo zwiększyć uzyski energii.

REKLAMA

Niemiecki producent zapewnia, że nowe dwustronne moduły Sunmodule XL będą generować średnio o 25% energii więcej niż moduły jednostronne, dając uzysk energii porównywalny do tradycyjnego modułu o mocy 410 W.

Podczas kalifornijskich targów SolarWorld zaprezentował też wraz z amerykańskim producentem mikroinwerterów Enphase moduł fotowoltaiczny wytwarzający na wyjściu prąd zmienny. Takie rozwiązanie ma zredukować ilości komponentów potrzebnych do wykonania instalacji fotowoltaicznych, przyspieszyć czas instalacji i zwiększyć uzyski energii – w porównaniu do tradycyjnych instalacji, w których na jeden inwerter przypada co najmniej kilka modułów.

Podobnie jak dwustronne moduły, SolarWorld chce sprzedawać nowe moduły AC ze zintegrowanymi mikroinwerterami w pierwszej kolejności na szybko rozwijającym się rynku amerykańskim, który staje się najważniejszym rynkiem dla wywodzącego się z Niemiec producenta. 

gramwzielone.pl