Francuzi budują "solarne" drogi

Francuzi budują "solarne" drogi
Fot. Wattway/Colas

Francuska firma budowlana Colas, która specjalizuje się w budowie dróg, zrealizowała we współpracy z instytutem INES (Institut National de L`Energie Solaire) projekt drogi wyłożonej panelami fotowoltaicznymi.

Budowa prototypowej drogi to efekt prowadzonych od 5 lat prac badawczych w ramach projektu o nazwie Wattway. Colas zapewnia, że nową „solarną” nawierzchnię można wykorzystać na wszystkich typach powierzchni i mogą poruszać się po niej nawet ciężarówki.

Francuzi zapewniają, że budowa solarnej drogi o długości 1 km pozwoli na produkcję energii wystarczającej do zaspokojenia zapotrzebowania generowanego przez uliczne oświetlenie w 5-tysięcznej miejscowości, a wyłożona panelami PV droga o powierzchni 20 m2 ma produkować energię w ilości wystarczającej do zaspokojenia zapotrzebowania przeciętnego gospodarstwa domowego.

REKLAMA

Wykorzystanie „fotowoltaicznych” dróg to zdaniem Colas pierwszy krok do budowy inteligentnej infrastruktury drogowej, która ma zasilać uliczne oświetlenie, zbierać informacje o ruchu czy dostarczać energię dla samochodów elektrycznych.

W ubiegłym roku projekt „fotowoltaicznej” drogi rowerowej został zrealizowany w Amsterdamie.

REKLAMA

W podłożu drogi zamontowano specjalne panele fotowoltaiczne w technologii krystalicznej w rozmiarach 2,5 x 3,5 m. Panele ułożono pod pewnym kątem, co ułatwi odprowadzanie wody, a także zwiększy uzysk energii dzięki lepszemu nachyleniu do słońca. Budowa drogi o długości 70 m kosztowała aż 3 mln euro.

Autorzy projektu zrealizowanego w Amsterdamie szacują, że panele fotowoltaiczne umieszczone w podłożu drogi będą produkować o około 30% mniej energii niż tradycyjne panele zamontowane pod optymalnym kątem na dachach.

Koncepcja projektu Wattway:

gramwzielone.pl