GTM: rynek inteligentnych modułów PV wzrośnie do 1 GW w 2020 r.

GTM: rynek inteligentnych modułów PV wzrośnie do 1 GW w 2020 r.
Fot. Hanwha Q-Cells

Według amerykańskiej firmy konsultingowej GTM Research, rynek tzw. inteligentnych modułów fotowoltaicznych oraz modułów AC wytwarzających od razu prąd zmienny, do końca tej dekady przekroczy wolumen sprzedaży na poziomie 1 GW rocznie.

Nowy trend w zakresie rozwoju technologii modułów fotowoltaicznych to integrowanie ich z mikroinwerterami fotowoltaicznymi. Zastosowanie tzw. modułów fotowoltaicznych AC, produkujących od razu prąd zmienny – w przeciwieństwie do tradycyjnych modułów DC wytwarzających prąd stały, który następnie jest zamieniany przez centralne inwertery na prąd zmienny – może ułatwić montaż instalacji fotowoltaicznych i obniżyć jego koszty.

Przemysł fotowoltaiczny potrzebuje rozwiązań, które ułatwią pracę instalatora, wyeliminują nadmiar elementów i obniżą całkowity koszt. Każdy z tych celów może zostać osiągnięty dzięki technologii inteligentnych modułów – ocenia analityk GTM Research Mark Munsell.

REKLAMA

GTM Research wnioskuje w raporcie Smart and AC PV Modules 2015 – 2020: Technologies, Value Propositions and Forecasts for Module-Integrated Power Electronics, że rynek inteligentnych, zintegrowanych z elektroniką modułów fotowoltaicznych wejdzie w fazę rozwoju skutkującego sprzedażą ponad 1 GW tego rodzaju modułów do roku 2020. W tym czasie wartość tego segmentu globalnego rynku PV ma wzrosnąć do 603 mln USD z 70 mln USD w 2014 r. GTM Reserach szacuje, że sprzedaż takich modułów w ubiegłym roku wyniosła na całym świecie zaledwie 73 MW.

Prognoza rozwoju rynku intelignentnych modułów fotowoltaicznych. Źródło: GTM Reserach.

REKLAMA

Do tej pory wdrożenie takich produktów uniemożliwiała wysoka marża ze strony dystrybutorów, którzy mieli problem ze sprzedażą rozwiązań MLPE (ang. Module-Level Power Electronics) i z dostarczaniem wsparcia dla klientów. Jak wynika z raportu, dojrzałość rynku oraz wejście nowych produktów przełoży się na spadek marż, a oszczędności związane z integracją na poziomie modułów w końcu zostaną przeniesione na klientów – ocenia GTM Research.

W pracę nad technologią inteligentnych modułów fotowoltaicznych angażują się mający coraz lepszą pozycję na rynku PV producenci mikroinwerterów – izraelski SolarEdge czy kalifornijski Enphase Energy. Ten ostatni współpracuje w zakresie budowy modułów fotowoltaicznych AC z niemieckim producentem modułów fotowoltaicznych SolarWorld. Obie firmy chcą zaoferować nowe moduły AC najpierw na rynku amerykańskim, który obecnie jest najdynamiczniej rozwijającym się rynkiem małych, domowych systemów fotowoltaicznych, w których inteligentne moduły zintegrowane z elektroniką powinny znaleźć zastosowanie w pierwszej kolejności.

Firmy zaangażowane w prace nad rozwojem inteligentnych modułów fotowoltaicznych. Źródło: GTM Reserach.

W tradycyjnych systemach fotowoltaicznych podłączenie większej grupy modułów do jednego inwertera stwarza ryzyko ograniczenia produkcji energii ze wszystkich modułów, które dostosują się do spadku uzysku energii powstałego na skutek awarii czy zacienienia pojedynczego modułu. Takie ryzyko ma wyeliminować technologia modułów zintegrowanych z mikroinwerterami, dzięki którym awaria pojedynczego modułu nie rzutuje negatywnie na pracę sąsiednich modułów. 

gramwzielone.pl