111 MW. Największa farma fotowoltaiczna w Japonii

111 MW. Największa farma fotowoltaiczna w Japonii
Farma fotowoltaiczna Softbank Tomatoh Anping Solar Park o mocy 111 MW. Fot. Softbank

Na wyspie Hokkaido powstała największa w Japonii farma fotowoltaiczna. To również jeden z największych parków fotowoltaicznych na świecie.

W pobliżu japońskiego miasta Abira, w prefekturze Iburi, powstała farma fotowoltaiczna o mocy 111 MW, która według prognoz ma produkować rocznie około 108 GWh energii elektrycznej. Taka ilość energii odpowiada konsumpcji generowanej przez około 30 tys. japońskich gospodarstw domowych. Farma fotowoltaiczna o nazwie Softbank Tomatoh Anping Solar Park rozpocznie pracę 1 grudnia br.

Inwestycję zrealizowała utworzona w 2011 r. przez japońskiego potentata Softbank firma SB Energy, we współpracy z Mitsui. Udziały obu firm w tym projekcie wynoszą po 50%. Finansowanie zapewniło konsorcjum 12 japońskich banków.

REKLAMA

Japoński rynek fotowoltaiczny wszedł w fazę szybkiego rozwoju po wprowadzeniu w tym kraju kilka lat temu systemu taryf gwarantowanych. Ogromne farmy fotowoltaiczne, liczące po kilkadziesiąt MW, zaczęły tam powstawać od roku 2013.

Do tej pory największą farmą fotowoltaiczną w Japonii była uruchomiona w ubiegłym roku farma fotowoltaiczna Oita Solar Power, której moc wynosi 82,02 MW. Inwestorem jest firma Marubeni Corporation, a za wykonanie i O&M odpowiada Hitachi. W instalacji wykorzystano moduły fotowoltaiczne marki Hanwha Q Cells i inwertery Hitachi.

Drugą co do wielkości farmą fotowoltaiczną w Japonii – Kagoshima Nanatsujima Mega Solar Power Plant o mocy 70 MW – została oddana do użytku w 2013 r. i wykorzystano w niej moduły marki Kyocera i inwertery SMA. Deweloperem w tym wypadku jest konsorcjum utworzone przez Kyocerę i kilka japońskich funduszy.

REKLAMA

Kolejny co do wielkości projekt PV w Japonii to Tahara Solar-Wind Joint Project, który zakłada wykorzystanie oprócz farmy PV o mocy 50 MW również 3 elektrowni wiatrowych, które dostarczy Hitachi, każda o mocy 2 MW. Na tej farmie fotowoltaicznej, którą uruchomiono w ubiegłym roku, wykorzystano różne moduły PV dostarczone przez Sharp, Kyocera, Solar Frontier i LG.

Według danych Solar Asset Management Asia, w Japonii działa teraz 25 farm fotowoltaicznych, których moc przekracza 20 MW.

Potencjał fotowoltaiki w Japonii na koniec ubiegłego roku osiągnął 23 GW. Więcej na świecie na koniec 2014 r. miały tylko Niemcy (ok. 39 GW) oraz Chiny (28 GW).

Taka łączna moc elektrowni PV w Japonii wystarcza według SolarPower Europe do zaspokojenia zapotrzebowania na energię dla ok. 3,1 mln mieszkańców tego kraju.

W 2015 roku, podobnie jak w ubiegłym, Japonia powinna znaleźć się w pierwszej trójce krajów – obok Chin i USA – pod względem łącznego, zainstalowanego w skali roku nowego potencjału PV.

Firma konsultingowa IHS szacuje, że w ubiegłym roku Japończycy zamontowali elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 9,4 GW, a w tym roku zainstalują 9 GW.  

gramwzielone.pl