Startują dopłaty do kolektorów słonecznych

Startują dopłaty do kolektorów słonecznych
Velux

Rusza program dopłat do zakupu kolektorów słonecznych, w ramach którego beneficjenci będą mogli otrzymać zwrot nawet 45 proc. poniesionych kosztów. {więcej}

Program realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we współpracy ze Związkiem Banków Polskich, którego rozpoczęcie zakładano wstępnie na wrzesień tego roku, udało się zainicjować kilka miesięcy wcześniej.

Fundusz podpisał wczoraj, tj. 17 czerwca, umowy z 6 bankami, które w ramach programu dopłat do zakupu solarów będą udzielać preferencyjnych kredytów.

REKLAMA

O dofinansowanie na zakup i montaż kolektorów do ogrzewania wody użytkowej mogą ubiegać się osoby fizyczne i wspólnoty mieszkaniowe, których domy nie są podłączone do sieci ciepłowniczej.

Kolektory, o których dofinansowanie będzie ubiegać się beneficjent, nie mogą być jednak droższe niż 2,5 tys. zł na m2 ich całkowitej powierzchni. Kolektory powinny też charakteryzować się wysoką jakością, którą poświadczy certyfikat Solar Keymark.

Osoby, które będą chciały uzyskać dofinansowanie na zakup kolektorów, będą mogły zgłosić się do jednego z następujących banków:

– Bank Ochrony Środowiska S.A.

– Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. (Grupa BPS)

– Gospodarczy Bank Wielkopolski S.A.

– Krakowski Bank Spółdzielczy

REKLAMA

– Mazowiecki Bank Regionalny S.A.

– Warszawski Bank Spółdzielczy (Grupa BPS)


Osoby chcące otrzymać dotację na zakup kolektorów będą mogły podpisać odpowiednie umowy z jedną z wyżej wymienionych instytucji bankowych już w lipcu. W sumie program obejmie na terenie całego kraju 4,5 tys. placówek bankowych.

Po podpisaniu odpowiedniej umowy i wykonaniu inwestycji, NFOŚiGW będzie mógł refundować nawet do 45 proc. brutto poniesionych na ten cel kosztów.

Dofinansowaniem może zostać objęte wykonanie projektu, zakup kolektora wraz z zasobnikiem wodnym, aparaturą pomiarową i pozostałym osprzętem, a także montaż zestawu.

Na realizację programu Fundusz przeznaczy w latach 2010-2014 300 mln zł. NFOŚiGW liczy, że dzięki programowi zainstalowanych zostanie 250 tys. m2 kolektorów, co odpowiada wielkości 25 boisk piłkarskich, a także redukcji emisji CO2 na poziomie 36 tys. ton.

Czytaj: Kredyt z dopłata do kolektorów: kolejne oferty banków

Czytaj: Wzory wniosków dot. kredytów na zakup kolektorów z dopłatą NFOŚiGW

Czytaj: Dofinansowanie na solary nie tylko z NFOŚiGW

 

Red. Gramwzielone.pl