W. Brytania chce podnieść opodatkowanie PV. Przez wyrok Trybunału UE
Brytyjski rynek fotowoltaiczny, który był ostatnio najszybciej rozwijającym się rynkiem PV w Europie, ma kolejny problem. Po propozycji drastycznych cięć w systemie taryf gwarantowanych, teraz brytyjskie władze chcą znacząco zwiększyć opodatkowanie systemów fotowoltaicznych.
W sierpniu br. łączny potencjał fotowoltaiki zainstalowanej na Wyspach przekroczył 8 GW, na co składa się ponad 751 tysięcy instalacji PV. Szczególnie intensywnie fotowoltaika na Wyspach rozwijała się w 2014 r. i w pierwszych miesiącach br.
Teraz jednak brytyjski rynek solarny może zwolnić. Oprócz planowanego obniżenia stawek za sprzedaż energii dla nowych elektrowni fotowoltaicznych brytyjski rząd chce wdrożyć nowe regulacje, który mogą uderzyć szczególnie w segment najmniejszych systemów fotowoltaicznych instalowanych przez brytyjskie gospodarstwa domowe.
Brytyjski regulator podatkowy zaproponował zwiększenie podatku VAT naliczanego od sprzedaży systemów fotowoltaicznych z 5 proc. do 20 proc. Propozycja brytyjskiego departamentu podatkowego trafiła do międzyrządowych konsultacji i miałaby wejść w życie w sierpniu przyszłego roku.
Brytyjskie stowarzyszenie branży solarnej Solar Trade Association (STA) ocenia, że zwiększenie stawki podatku VAT o 15 pkt proc. oznaczałoby zwiększenie kosztu małej instalacji solarnej o mocy 4 kW, którą obecnie STA wycenia średnio na 6,4 tys. funtów, o 900 funtów.
Stowarzyszenie wskazuje przy okazji, że przedłużenie restrykcji celnych na import chińskich modułów fotowoltaicznych do Unii Europejskiej, o którym zdecydowała w ubiegłym tygodniu Komisja Europejska, uniemożliwi obniżenie kosztu takiej instalacji solarnej o ok. 380 funtów.
STA wskazuje, że nowy pomysł brytyjskich władz wynika z orzeczenia unijnego Trybunału Sprawiedliwości, który stwierdził, że stosowana w W. Brytanii niska stawka VAT na PV i inne technologie generujące oszczędności energii narusza unijną dyrektywę o podatku VAT. Takiej inwestycji według europejskiego Trybunału nie można bowiem uznać za renowację nieruchomości.
STA zwraca jednak uwagę, że z całego katalogu przedsięwzięć objętych niższym VAT-em, brytyjskie władze chcą teraz zwiększyć VAT tylko dla małych elektrowni fotowoltaicznych, wiatrowych i wodnych.
Kilka miesięcy temu brytyjski departament energii i klimatu (DECC) zapowiedział wdrożenie znaczących cięć w systemie taryf gwarantowanych, z których mogą korzystać właściciele systemów fotowoltaicznych. Jeśli proponowane zmiany wejdą w życie, właściciele najmniejszych instalacji uruchamianych po wprowadzeniu zmian, będą mogli korzystać z taryf za sprzedaż energii na poziomie zaledwie 0,0163 GBP/kWh, co oznaczałoby zmniejszenie taryfy dla tej grupy instalacji aż o 90 proc. w porównaniu do aktualnych stawek.
Obecne stawki taryf gwarantowanych dla małych instalacji fotowoltaicznych w Wielkiej Brytanii są zbliżone do taryf dla instalacji PV o mocy do 10 kW, które wpisano do polskiej ustawy o OZE, i wynoszą 0,1247 GBP/kWh dla systemów PV o mocy do 4 kW, a dla większych systemów o mocy w przedziale 4-50 kW – 0,1130 GBP/kWh.
Proponowana taryfa dla najmniejszych instalacji na poziomie 0,0163 GBP/kWh została skalkulowana tak, aby zapewnić inwestorom zwrot z inwestycji na poziomie od 4 poc. do 9 proc.
Brytyjska branża fotowoltaiczna odpowiedziała, że taki poziom zwrotu nie zachęci inwestorów do instalowania fotowoltaiki, a wskazany zwrot i tak nie będzie osiągalny.
– W sposób, w jaki DECC oszacował przesłanki, 4 proc. to najlepszy możliwy przypadek, przyjmując bardzo wysokie uzyski energii na poziomie 990 kWh/kWp, bez degradacji paneli, a także wysoką cenę energii na poziomie 0,174 GBP w okresie 30 lat – PV Tech cytuje Paul Barwella z brytyjskiego Solar Trade Association.
Finalna decyzja dotycząca obniżenia taryf gwarantowanych w Wielkiej Brytanii powinna zapaść na przełomie 2015/16 r.
gramwzielone.pl