Rekord sprawności ogniwa monokrystalicznego

Rekord sprawności ogniwa monokrystalicznego
Trina Solar press

Trina Solar ogłosiła nowy rekord sprawności monokrystalicznego ogniwa fotowoltaicznego. To kolejny w ostatnim czasie sukces chińskiego producenta na polu poprawy sprawności ogniw fotowoltaicznych. W ubiegłym miesiącu chiński potentat ogłosił rekordowy wynik sprawności ogniwa polikrystalicznego.

Rekordową sprawność na poziomie 22,13 proc. Trina Solar osiągnęła na przemysłowej próbce monokrystalicznego ogniwa fotowoltaicznego typu p wielkości 156 x 156 mm. Ten wynik potwierdził niemiecki instytut Fraunhofer ISE CellLab.

Trina Solar poprawiła tym samym swój ubiegłoroczny rekord sprawności ogniwa monokrystalicznego, który wyniósł 21,4 proc. Tamten wynik osiągnięto na próbce ogniwa wykonanego w tej samem technologii o nazwie Honey Plus.

REKLAMA

Dr Pierre Verlinden z Trina Solar zapewnia w komunikacie prasowym, że ogniwo o rekordowej sprawności wyprodukowano za pomocą technologii, która jest gotowa do zastosowania w przemysłowej skali. Dodaje, że sprawność na poziomie 22,13 proc. to wynik gorszy zaledwie o 2,87 pkt proc. od światowego rekordu sprawności krystalicznego ogniwa fotowoltaicznego na poziomie 25 proc., który został ustanowiony na wykonanej w laboratorium próbce ogniwa wielkości 2 cm2.

REKLAMA

W ubiegłym miesiącu Trina Solar pochwaliła się osiągnięciem rekordowej sprawności polikrystalicznego ogniwa fotowoltaicznego na poziomie 21,25 proc. Ten wynik również potwierdził Fraunhofer ISE. Wcześniejszy rekord sprawności ogniwa polikrystalicznego, ustanowiony rok temu również przez chińskiego producenta, wynosił 20,76 proc.

W swojej ofercie handlowej Trina Solar ma moduły polikrystaliczne o sprawności 15,6 – 16,1 proc. 

W ubiegłym roku chiński producent sprzedał moduły fotowoltaiczne o łącznym potencjale 3,66 GW. Prognoza sprzedaży Trina Solar na ten rok została ostatnio zwiększona z 4,4 GW – 4,6 GW do poziomu 5,5 GW – 5,6 GW.

Łączny potencjał sprzedanych przez Trina Solar modułów fotowoltaicznych od 2005 r. przekroczył na koniec III kwartału br. 15 GW. Chińczycy szacują, że ich udział w globalnym rynku producentów modułów fotowoltaicznych w ciągu ostatnich 10 lat wzrósł z 1 proc. do ponad 10 proc. 

gramwzielone.pl