Czechy: solarny podatek uchwalony

Czeski senat zgodził się na nałożenie nowego podatku na producentów energii słonecznej na farmach fotowoltaicznych. {więcej}

Nowe prawo zakłada wprowadzenie 26-procentowego podatku na właścicieli farm PV. Podatek wstępnie ma obowiązywać przez okres 3 lat, począwszy od roku 2011. W dodatku, producenci energii słonecznej za naszą południową granicą zapłacą 32-procentowy podatek od premii za ograniczenie emisji CO2, które zostaną im przyznane w przeciągu najbliższych dwóch lat.

Nowym obciążeniom podatkowym będą podlegać wszyscy producenci energii na farmach słonecznych, którzy funkcjonują w ramach systemu feed-in tariff, przyjętego w Czechach na 20 lat. Z płacenia podatku zostaną jednak zwolnieni właściciele małych instalacji PV znajdujących się na dachach, których moc nie przekracza 30 kW.


Nowy podatek ma charakter retrospektywny i zostaną nim objęci również właściciele instalacji solarnych uruchomionych w latach 2009-2010.

REKLAMA
REKLAMA

– [Czeski] sektor fotowoltaiczny potępia jednogłośnie wprowadzane środki. Inwestorom zagwarantowano stabilność systemu feed-in tariff, a decyzja rządu wprowadza brak zaufania w energię odnawialną jako stabilną inwestycję, a także w Republikę Czeską jako stabilne miejsce do inwestowania – komentuje decyzję czeskiego senatu Eleni Despotou, sekretarz generalny EPIA – czeskiego stowarzyszenia fotowoltaicznego.

Nowe prawo uderzające w producentów energii słonecznej za naszą południową granicą musi jeszcze podpisać prezydent.

Więcej o genezie zmian dotyczących czeskiego rynku solarnego i ich charakterze czytaj w artykule: Podatek od paneli słonecznych na „solarnych baronów”


gramwzielone.pl