GTM: 2016 przełomowy dla technologii 1500 V
Zdaniem analityków GTM Research, w tym roku globalna branża fotowoltaiczna odnotuje znaczący wzrost instalacji fotowoltaicznych bazujących na wyższym napięciu 1500 V, a wkrótce instalacje przemysłowych farm fotowoltaicznych pracujacych w trybie 1500 V staną się normą.
Zdaniem analityków amerykańskiej firmy konsultingowej GTM Research, która specjalizuje się w analizach rynku fotowoltaicznego, udział zainstalowanych w tym roku systemów fotowoltaicznych o mocy ponad 1 MW pracujących w trybie napięcia 1500 V wzrośnie do około 9,2 proc., a ich łączny potencjał wyniesie ok. 4,6 GW.
– Rynek przemysłowych instalacji PV przechodzi znaczącą transformację wraz ze wzrostem popytu na całym świecie. Ten wzrost jest napędzany w dużej mierze przez dalszy spadek kosztów i zaczynamy obserwować przejście do systemów fotowoltaicznych charakteryzujących się napięciem 1500 V – komentuje GTM.
Wyższe napięcie systemów PV pozwoli na obniżenie kosztów instalacji fotowoltaicznych – jak zauważają analitycy GTM Research – podobne do przejścia ze standardu 600 V do 1000 V, które było obserwowane w latach 2012-13.
– Jesteśmy przekonani, że od kiedy w tym roku zostanie udowodniona wartość systemów bazujących na 1500 V i od kiedy będzie gotowy cały łańcuch dostaw, deweloperzy będą budować farmy fotowoltaiczne i oszczędzać na kosztach w porównaniu do standardu 1000 V, a 1500 V stanie się normą w przypadku przemysłowych farm fotowoltaicznych – komentuje Scott Moskowitz z GTM.
Do ekspansji technologii 1500 V przygotowują się producenci komponentów elektrowni fotowoltaicznych. Moduły dostosowane do pracy w trybie 1500 V oferują lub wkrótce zaczną oferować m.in. Hanwha QCells, Trina Solar, First Solar, JA Solar, Suntech, ET Solar, Yingli Green czy CSUN. Inwertery mogą natomiast dostarczać SMA, ABB, GE czy Sungrow.
Na wprowadzenie technologii 1500 V są też gotowi producenci pozostałych komponentów instalacji fotowoltaicznych.
Ostatnio chiński producent modułów fotowoltaicznych Canadian Solar poinformował o wprowadzeniu na rynek modułu mogącego pracować w trybie 1500 W i złożonego z 72 ogniw, w którym tylną powierzchnię zabezpiecza warstwa szkła. Zastosowanie nowego typu tylnej powierzchni modułu ma według Canadian Solar zmniejszyć degradację modułu – w pierwszym roku ma ona wynieść 2,5 proc, a w kolejnych 0,5 proc. Po 25 latach moc modułu ma się obniżyć tylko do 85,5 proc., a po 30 latach – do 83 proc.
Canadian Solar zapewnia, że dostosowanie nowego modułu do technologii 1500 VDC istotnie zmniejszy koszty inwestycji po stronie komponentów BOS (ang. Balance of System).
W tym roku powinniśmy być świadkami wprowadzania na rynek podobnych produktów, dedykowanych deweloperom dużych farm fotowoltaicznych, które dzięki kompatybilności z trybem pracy 1500 V przyczynią się do zmniejszenia kosztów inwestycji w PV.
gramwzielone.pl