Obowiązek montażu fotowoltaiki możliwy już za kilka lat

Obowiązek montażu fotowoltaiki możliwy już za kilka lat
Pixabay

Komisja Przemysłu, Badań Naukowych i Energii w Parlamencie Europejskim opowiedziała się za wprowadzeniem obowiązku zeroemisyjności w nowych budynkach. Taki wymóg miałby wejść w życie już za 5 lat przy czym wcześniej obowiązywałby budynki, z których korzystają instytucje sektora publicznego. Komisja chce ponadto obligatoryjnego montażu instalacji fotowoltaicznych, a także zakazu spalania paliw kopalnych w domowych systemach grzewczych. 

Europarlamentarzyści pracujący w Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE) przygotowali stanowisko w zakresie rewizji dyrektywy o charakterystyce energetycznej budynków (Energy Performance of Buildings Directive – EPBD).

Członkowie ITRE opowiedzieli się za tym, aby wszystkie powstające od 2028 roku budynki na terenie Unii Europejskiej musiały spełniać wymóg zeroemisyjności.

REKLAMA

W przypadku nowych budynków zajmowanych przez jednostki sektora publicznego wymóg zeroemisyjności miałby obowiązywać jeszcze wcześniej  –  już od roku 2026.

Tym samym Komisja Przemysłu, Badań Naukowych i Energii opowiedziała się za bardziej ambitnym harmonogramem niż Komisja Europejska, która zaproponowała wdrożenie wymogu zeroemisyjności odpowiednio od 2027 i 2030 r.

Fotowoltaika obowiązkowa?

Europosłowie z ITRE głosowali za wprowadzeniem obowiązku montażu instalacji fotowoltaicznych w nowych budynkach od 2028 r. – o ile będą do tego techniczne możliwości, a inwestycja będzie miała ekonomiczny sens.

ITRE postuluje ponadto, aby od 2032 roku obowiązek montażu fotowoltaiki objął także budynki mieszkalne przechodzące gruntowną renowację.

Europosłowie  z ITRE chcą także, aby budynki mieszkalne na terenie Unii Europejskiej do 2030 roku posiadały przynajmniej energetyczną klasę E, a do roku 2033 – klasę D. W zakresie pozostałych budynków zapewnienie obu klas miałoby nastąpić odpowiednio do roku 2027 i 2030 (propozycja Komisji Europejskiej zakłada konieczność osiągnięcia w tym czasie niższych klas F i E).

REKLAMA

Koniec z węglem i gazem w nowych domach?

Komisja Przemysłu, Badań Naukowych i Energii opowiedziała się także za wprowadzeniem zakazu stosowania systemów grzewczych bazujących na paliwach kopalnych w nowych i przechodzących renowację budynkach. Taki zakaz miałby zostać wdrożony już w momencie transpozycji znowelizowanej dyrektywy EBRD.

ITRE zagłosował ponadto za wprowadzeniem od roku 2035 całkowitego zakazu stosowania systemów grzewczych, w których spalane będą paliwa kopalne (propozycja Komisji Europejskiej mówi o późniejszej dacie 2040).

Za powyższymi zmianami w dyrektywie EPBD opowiedziało się w głosowaniu 49 członków ITRE, 18 było przeciw, a sześciu wstrzymało się od głosu.

Taka większość wskazuje, że realne jest przyjęcie podobnego stanowiska w głosowaniu podczas plenarnego posiedzenia Parlamentu Europejskiego, które zaplanowano na połowę przyszłego miesiąca. Stanowisko PE może jednak później zostać zmienione w toku negocjacji z państwami członkowskimi. Wtedy zostaną ustalone finalne zapisy znowelizowanej dyrektywy EBRD.

Konkretne działania zmierzające do wdrożenia postanowień nowej dyrektywy EBRD mają zostać zapisane w krajowych planach renowacji budynków, które będą musiały przygotować wszystkie państwa Unii Europejskiej.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.