REKLAMA
 
REKLAMA

Odbudowany szpital koło Kijowa zyskał hybrydową instalację OZE

Odbudowany szpital koło Kijowa zyskał hybrydową instalację OZE
fot. Greenpeace

Greenpeace odbudował szpital w pobliżu Kijowa, który został zniszczony przez rosyjską artylerię w pierwszym dniu wojny w Ukrainie. Przy okazji zainstalowano w nim system fotowoltaiczny i pompy ciepła. Organizacja ekologiczna promuje  program zrównoważonej odbudowy Ukrainy.

Horenka to wieś w rejonie buczańskim, w obwodzie kijowskim. Zlokalizowany w niej szpital zniszczyły rosyjskie wojska w pierwszym dniu rosyjskiej agresji na Ukrainę w lutym ubiegłego roku. Teraz Greenpeace Central and Eastern Europe (CEE) oraz ukraińskie organizacje pozarządowe Ecoaction, Ecoclub i Victory of Ukraine podjęły się odbudowy lecznicy. Dodatkowo postanowiły zwiększyć jej niezależność energetyczną dzięki instalacji OZE.

Zielona odbudowa Ukrainy

Pocisk, który uderzył w ziemię na dziedzińcu szpitala, wysadził okna i uszkodził zewnętrzną część budynku. Dodatkowo uszkodzeniu uległ system grzewczy kliniki. Greenpeace CEE włączył Horenkę do swojego projektu „Greening the reconstruction of Ukraine by building city level partnerships” (Ekologiczna odbudowa Ukrainy poprzez budowanie partnerstw na poziomie lokalnym). Jego celem jest przetestowanie opcji odbudowy Ukrainy z uwzględnieniem proekologicznych technologii.

REKLAMA

W długoterminowej perspektywie musimy rozważyć nowoczesne energooszczędne technologie, które nie tylko pozwalają oszczędzić pieniądze, ale też zmniejszają emisję CO2 i nasz negatywny wpływ na środowisko – powiedział Denys Tsutsaiev z projektu Greenpeace CEE.

Nie chcemy, aby pieniądze uzyskane od partnerów międzynarodowych na odbudowę Ukrainy były wydawane na nieefektywne stare technologie, które nadal będą pogrążać kraj w zależności energetycznej i jeszcze bardziej zwiększać emisję CO2 – dodał Tsutsaiev.

Efektywny system hybrydowy

W przypadku szpitala Horenka najbardziej energooszczędnym rozwiązaniem okazało się zainstalowanie pompy ciepła i hybrydowego systemu fotowoltaicznego. Panele solarne położone zostały na dachu szpitala. Generowana przez nie energia elektryczna ma być w stanie pokryć od 40 do 60 proc. zapotrzebowania budynku. Z czasem instalację będzie można rozbudować, aby zapewnić szpitalowi całkowitą niezależność energetyczną.

REKLAMA

Greenpeace szacuje, że szpital już teraz może zaoszczędzić dzięki systemowi prawie 60 proc. swoich średnich kosztów zużycia energii. Ponadto według wstępnych szacunków zastosowanie pompy ciepła zmniejszy koszty ogrzewania kliniki o co najmniej 80 proc. (prawie 7,5 tys. euro).

Koszt przebudowy systemu grzewczego w Horence wynosi około 56 tys. euro. Według Greenpeace inwestycja zwróci w pełni w ciągu 6–7 lat.

Projekt ma wyznaczyć standard dla zrównoważonej odbudowy Ukrainy i pokazać, ile można zaoszczędzić dzięki odbudowie zniszczonych obiektów z wykorzystaniem technologii OZE.

Naszym celem jest znalezienie miast partnerskich w Europie, które chcą pomóc lokalnym ukraińskim gminom w ekologicznej rekonstrukcji. Aby to zrobić, pomożemy ukraińskim gminom przygotować szczegółowe kalkulacje, które pomogą szybciej realizować podobne projekty. Wierzymy, że zielona odbudowa jest najlepszym rozwiązaniem dla Ukrainy, ponieważ przybliża kraj do UE i pomaga zmniejszyć szkodliwe emisje, dając jednocześnie natychmiastowe i długoterminowe wsparcie mieszkańcom – podkreślił Denys Tsutsaiev.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA