Elektrownia fotowoltaiczna w… antenie satelitarnej. Pierwsza taka w Europie

Elektrownia fotowoltaiczna w… antenie satelitarnej. Pierwsza taka w Europie

Elektrownia fotowoltaiczna 1000 metrów nad poziomem morza to innowacyjny projekt Grupy Axpo. Należąca do niej spółka zamontowała panele PV na antenie satelitarnej w górskim regionie Szwajcarii.

Projekt elektrowni PV na antenie satelitarnej zrealizowała firma CKW, spółka zależna Axpo. Instalacja dzięki wyjątkowemu położeniu wspiera zimową produkcję energii ze słońca.

Jak informuje Axpo, jest to pierwsza tego typu instalacja w Europie. Powstała w Leuk w Valais, na terenie należącym do spółki Leuk Teleport & Data Centre (Leuk TDC).

REKLAMA

Panele fotowoltaiczne zamontowane wewnątrz talerza anteny satelitarnej generują około 110 tys. kWh energii rocznie. Odpowiada to zapotrzebowaniu na prąd 25 gospodarstw domowych. Cała produkowana w Leuk energia elektryczna wykorzystywana jest przez Leuk TDC.

W planach kolejne „anteny fotowoltaiczne”

Szwajcarska firma planuje dalsze inwestycje, które przekształcą należące do niej anteny satelitarne w systemy solarne.

Montaż paneli fotowoltaicznych wewnątrz talerza anteny satelitarnej, która nie jest już wykorzystywana w bieżącej działalności firmy, to bardzo dobry pomysł na zagospodarowanie infrastruktury, która wyszła już z użytku – mówi Alicja Piątek, dyrektor rozwoju projektów fotowoltaicznych Axpo w Polsce.

Umiejscowienie paneli PV w takim miejscu to również wydajny sposób pozyskiwania energii ze słońca. Przede wszystkim dlatego, że anteny można obracać zgodnie z ruchem słońca, co pozwala na maksymalizację uzysku w każdym momencie pracy ogniw – wyjaśnia Piątek.

REKLAMA

Dyrektor z Axpo dodaje, że anteny Leuk TDC są zamontowane w Alpach 1000 metrów nad poziomem morza i same mają 40 metrów wysokości. Dzięki temu zamontowane na nich panele PV pracują ponad poziomem mgieł i w niskich temperaturach, co zwiększa ich efektywność.

Partnerstwa ze spółkami energetycznymi

Axpo uznaje, że transformacja energetyczna wymaga innowacyjnych projektów, także solarnych. Również w Polsce firma buduje elektrownie fotowoltaiczne w wypracowanym modelu współpracy z przedsiębiorcami.

Farma PV w Szwajcarii, na terenie Leuk TDC, realizowana była w formule partnerstwa pomiędzy tym przedsiębiorstwem a spółką CKW należącą do Grupy Axpo. Należało do niej zaprojektowanie, montaż i uruchomienie instalacji. Ponadto w trakcie trwania umowy odpowiada ona za utrzymanie i zarządzanie elektrownią – jako sprzedawca produkowanej energii.

Wyłącznym odbiorcą wytwarzanej energii jest Leuk TDC. Przedsiębiorstwo kupuje ją po stałej, korzystnej cenie. Po upływie terminu określonego w kontrakcie instalacja solarna przejdzie na własność Leuk TDC.

Taki model realizacji inwestycji PV przez przedsiębiorców jest coraz bardziej popularny i dostępny także w Polsce. Współpraca ze spółką energetyczną zapewnia firmie długoterminową konkurencyjną cenę energii elektrycznej, większą niezależność energetyczną, a po zakończeniu współpracy także przejęcie na własność samodzielnej elektrowni PV – mówi Alicja Piątek. – Na polskim gruncie działamy podobnie jak w Szwajcarii, poszukując klientów biznesowych do współpracy przy rozwoju energetyki słonecznej – dodaje.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.