Podwyżki cen prądu skłaniają firmy do poszukiwania alternatywnych źródeł energii

Podwyżki cen prądu skłaniają firmy do poszukiwania alternatywnych źródeł energii
Panele fotowoltaiczne: ZXM6-NHLDD144-450/MAX. Instalacja wykonana przez: HG Solar

Coraz droższa energia elektryczna mocno uderza w firmy. Ponad połowa przedsiębiorców z sektora MŚP przyznaje, że ostatnie podwyżki cen prądy były dla nich bardziej niż dotkliwe. W czasach tak niepewnej sytuacji na rynku firmy poszukują sposobów na optymalizację tych kosztów. Rozwiązaniem, po które chętnie sięgają przedsiębiorcy jest wykorzystanie alternatywnych źródeł energii i zwiększenie efektywności energetycznej. Jakie oszczędności może przynieść firmie instalacja fotowoltaiczna, pompa ciepła lub elektryczny samochód? Podpowiadamy!

Sytuacja na rynku energetycznym skłania do innowacji!

Rosnące ceny energii dla biznesu to aktualnie jedno z największych wyzwań, z jakim mierzą się przedsiębiorcy. Niestety coraz częściej dochodzi do sytuacji, w których zostają oni zmuszeni do zamknięcia swoich działalności, ponieważ ogromne podwyżki rachunków za prąd i gaz powodują utratę płynności finansowej.

Choć taka sytuacja nie powinna mieć miejsca, to jednak nie sposób nie zauważyć, że wzrost cen prądu i gazu skłania przedsiębiorców do poszukiwania nowych możliwości i wdrażania innowacji. Okazuje się, że w strategiach dotyczących redukcji kosztów coraz więcej firm rozważa wdrożenie rozwiązań opartych na odnawialnych źródłach energii.

Czas na bycie eko!

Chęć uniezależnienia się od paliw kopalnych i notorycznych podwyżek energii pchnęła przedsiębiorców w stronę zrównoważonego rozwoju i przejścia na energię odnawialną. Niestety przerzucenie nadwyżki kosztów na klientów nie przynosi pozytywnych rezultatów w długoterminowych działaniach, a wręcz przeciwnie – wpływa na znaczny spadek konkurencyjności. Najlepszym więc rozwiązaniem jest optymalizacja zużycia i kosztów energii elektrycznej.

Pierwszym krokiem, który robią firmy jest montaż instalacji fotowoltaicznej dla firm. Panele PV gwarantują bowiem nie tylko znaczące zmniejszenie kosztów zużycia energii elektrycznej. Zapewniają także całkowite uniezależnienie się od dostawców energii elektrycznej, a tym samym od ciągłych podwyżek. Dodatkowo pozytywnie wpływają na wizerunek firmy – przedsiębiorstwo kojarzone jest przez klientów i kontrahentów jako innowacyjne i społecznie odpowiedzialnie.

Rosnącą popularnością cieszą się także pompy ciepła dla firmy. Takie rozwiązania coraz częściej wykorzystywane są w biurach, sklepach, punktach usługowych, a nawet szkołach, obiektach sportowych czy zakładach produkcyjnych. Pompy ciepła pomagają zmniejszyć ślad węglowy oraz (w zależności od rodzaju) generują oszczędności nie tylko kosztach ogrzewania, ale także klimatyzacji.

Dla firm posiadających sporą flotę pojazdów, rozsądnym posunięciem może być także wymiana samochodów na elektryczne. Polski Instytut Ekonomiczny wyliczył, że roczne oszczędności wynikające z eksploatacji aut elektrycznych kształtują się na poziomie mniej-więcej 2500 zł.

 

Panele fotowoltaiczne: ZXM6-NHLDD144-450/MAX
Panele fotowoltaiczne: ZXM6-NHLDD144-450/MAX

Jak widać, korzystanie z rozwiązań opartych na OZE może przynieść naprawdę wymierne korzyści. Poza optymalizacją, znacznymi oszczędnościami i uniezależnieniem się od podwyżek cen prądu i gazu, nie sposób nie wspomnieć o zbudowaniu pozytywnego wizerunki marki. Świadomość ludzi w zakresie ochrony środowiska sukcesywnie wzrasta, dlatego zarówno klienci, jak i inwestorzy poszukują na rynku firm, które wyróżniają się troską o środowisko naturalne. Śmiało można więc powiedzieć, że OZE otwiera nowe możliwości współpracy. Plusem dla przedsiębiorców jest także fakt, że decydując się na rozwiązania oparte na odnawialnych źródłach energii mogą skorzystać z wielu form wsparcia, np. w postaci ulg podatkowych, dotacji czy programów.

 

artykuł sponsorowany