Spółka z GPW uruchomiła kolejną farmę fotowoltaiczną bez wsparcia

Spółka z GPW uruchomiła kolejną farmę fotowoltaiczną bez wsparcia
Photon Energy

Notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych deweloper elektrowni fotowoltaicznych Photon Energy zrealizował swoją pierwszą inwestycję w Rumunii. Aby zwiększyć produkcję energii, zastosował dwustronne moduły fotowoltaiczne, które dodatkowo zostały umieszczone na systemie nadążnym. Photon zrealizował inwestycję bez wsparcia, a energia będzie rozliczana bez długoterminowego kontraktu.  

Photon Energy Engineering Romania S.R.L. – rumuńska spółka z notowanej m.in. na polskiej giełdzie grupy Photon Energy – ukończyła i przyłączyła do sieci pierwszą w Rumunii własną elektrownię fotowoltaiczną. Moc instalacji wynosi 5,7 MWp. Zlokalizowana jest w gminie Șiria na zachodzie kraju.

Farma fotowoltaiczna znajdująca się w rumuńskim okręgu Arad zajmuje obszar ponad 9,3 ha i jest wyposażona w około 10 600 modułów fotowoltaicznych.

REKLAMA

Do budowy wykorzystano dwustronne moduły fotowoltaiczne zamontowane na jednoosiowych trackerach – takie rozwiązanie Photon Energy stosował już wcześniej w ostatnich projektach fotowoltaicznych zrealizowanych na Węgrzech.

Farma fotowoltaiczna w gminie Șiria będzie dostarczać do sieci dystrybucyjnej zarządzanej przez Enel E-Distributie Banat około 8,7 GWh energii elektrycznej rocznie.

Energia wytwarzana w elektrowni będzie sprzedawana na zasadach rynkowych, czyli poza systemem wsparcia i bez umowy z odbiorcą końcowym. Przychody ze sprzedaży energii z nowej instalacji szacowane w oparciu o kontrakty terminowe (base load) na rynku rumuńskim mają sięgać w najbliższych 12 miesiącach około 1,4 mln euro.

REKLAMA

Inwestycje Photon Energy

Portfel własnych instalacji (IPP) Photon Energy obejmuje obecnie 89 elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy wytwórczej 97,6 MWp. Aktualnie energia wytwarzana przez elektrownie PV o łącznej mocy ponad 80 MWp sprzedawana jest na zasadach rynkowych, bez gwarancji ceny, którą dawałyby kontrakty długoterminowe.

Obecnie spółka rozwija projekty fotowoltaiczne o łącznej mocy ponad 912 MWp w Australii i na kluczowych rynkach Europy Środkowo-Wschodniej, w tym ponad 220 MWp w Rumunii, z czego instalacje o mocy 25,8 MWp mają zostać oddane do użytku w nadchodzących miesiącach.

Uruchomienie tej instalacji stanowi kolejny, ważny krok w rozwoju naszego portfela własnych elektrowni (IPP), będąc jednocześnie istotnym kamieniem milowym dla Photon Energy na rumuńskim rynku energii odnawialnej, gdzie w najbliższych miesiącach planujemy uruchomić kolejne instalacje o mocy około 26 MWp i zwiększyć nasz portfel do ponad 120 MWp – komentuje Georg Hotar, CEO Photon Energy Group.

Photon Energy oczekuje, że pozostałe rumuńskie projekty, które są obecnie w fazie rozwoju, zostaną wybudowane i oddane do użytku w latach 2023–2024, co czyni rynek rumuński znaczącym ogniwem w realizacji celu spółki, jakim jest zwiększenie mocy zainstalowanej portfela własnych instalacji wytwórczych (IPP).

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.