Enexon Centrum Fotowoltaiki Poznań na targach ENEX 2023 – Przyszłość nowoczesnej fotowoltaiki

Enexon Centrum Fotowoltaiki Poznań na targach ENEX 2023 – Przyszłość nowoczesnej fotowoltaiki
Enexon

Wszystkich, którzy chcieliby zapoznać się z najnowszymi osiągnięciami w branży energetycznej, już dziś zapraszamy na XXV Międzynarodowe Targi Energetyki i Elektrotechniki oraz Odnawialnych Źródeł Energii ENEX, które odbędą się 8-9 marca w Kielcach.

Podczas Targów firma Enexon wraz z certyfikowanym instalatorem fotowoltaiki HG Solar zaprezentują szerokie portfolio nowoczesnych produktów i rozwiązań związanych z pozyskiwaniem własnej energii, m.in. dwustronne panele fotowoltaiczne ZnShine Solar, o których przeczytacie w poniższym wpisie.

Zapraszamy do naszego stoiska i zapoznania się ze szczegółową ofertą.

Znajdziesz nas na stoisku 7F
Hala F

Przygotowaliśmy dla Was:

 • Prezentacja paneli bifacjalnych szkło-szkło firmy ZN Shine – Klasa I
 • Prezentacja wspólnego portfolio Enexon i HG Solar
 • Prezentacja pomp Kensol i Stiebel dostępnych od ręki
 • Stanowisko do badania inwerterów hybrydowych
 • Falowniki Growatt dostępne na magazynach
 • Konstrukcja gruntowa BifacialMAX Pro
 • Prezentacja Trackera 1-osiowego BifacialMAX
 • Falowniki BifacialMAX

Razem z Hg Solar będziemy dostępni dla Was przez wszystkie dni trwania targów. 

Zobacz, co jeszcze możesz zobaczyć na naszym stoisku. Dowiedz się więcej lub przejdź do Darmowej Rejestracji na Targi.

Przyszłość nowoczesnej fotowoltaiki – Czy są to panele bifacjalne?

Rozwiązania oparte na odnawialnych źródłach energii to obszar, który nieustannie się rozwija. Fotowoltaika, pompy ciepła i magazyny energii cieszą się coraz większym zainteresowaniem, dlatego producenci cały czas poszukują jeszcze lepszych i bardziej efektywnych rozwiązań. Idealnym tego przykładem są dwustronne panele bifacjalne, o których już dziś mówi się „przyszłość nowoczesnej fotowoltaiki”. Czym są panele bifacial? Jak bardzo różnią się od tradycyjnych modułów? Kiedy warto zdecydować się na zastosowanie paneli PV dwustronnych? Odpowiadamy na najważniejsze pytania – zapraszamy do artykułu!

Panele monofacjalne, a panele bifacjalne – różnice

Znane dotychczas tradycyjne moduły fotowoltaiczne, mówiąc najprościej, pochłaniają światło tylko z jednej, wierzchniej strony. Stąd też wzięła się ich nazwa – panele monofacjalne czy po prostu panele jednostronne. Wydajność takich modułów jest oczywiście zadowalająca, co więcej, można ją dodatkowo zwiększyć np. dzięki zastosowaniu technologii PERC, która poprawia absorpcję ogniw fotowoltaicznych dzięki wykorzystaniu światła odbitego od spodniej części ogniwa. Okazuje się jednak, że można stworzyć produkt, który będzie jeszcze bardziej efektywny.

Tak, mowa oczywiście o panelach bifacjalnych. To rozwiązanie charakteryzuje się przede wszystkim tym, że panele posiadają dwie aktywne strony, a więc dwa moduły pochłaniające światło. Co za tym idzie, panele bifacial produkują energię elektryczną jednocześnie z przedniej i tylnej strony, co jak zapewne się już domyślacie, znacznie wpływa na wydajność całej instalacji. Dzieje się tak, ponieważ panele generują moc niezależnie od tego, z której strony pada na nie światło słoneczne. Podsumowując, dzięki zastosowaniu modułów dwustronnych inwestor ma większe uzyski.

Panele bifacial, tak jak i jednostronne moduły, produkowane są w wielu różnych typach i rozmiarach. Warto jednak dodać, że panele bifacjalne nie mają tylnej warstwy folii ochronnej. Zamiast niej w modułach znajduje się szyba ze szkła hartowanego lub innego materiału, który przepuszcza światło. Dzięki tej specyficznej konstrukcji moduły bifacjal mogą produkować prąd nawet przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych.

Panele fotowoltaiczne typu bifacial – jak działają?

Jednostronne panele PV dzięki ogniwom słonecznym na górnej powierzchni panelu, wychwytują fotony i następnie przekształcają je w energię. Dlatego tak istotne jest ustawienie ich w odpowiedniej ekspozycji i pod prawidłowym kątem.

Nie inaczej jest w przypadku modułów dwustronnych – ustawienie instalacji jest równie istotne. Jednak podczas montażu należy zwrócić uwagę na to, by konstrukcja panelu słonecznego umożliwiała docieranie fotonów do ogniw z dwóch kierunków. Dzięki temu moduły będą wykorzystywać nie tylko światło słoneczne, ale również światło odbite.

Montaż paneli bifacjalnych – na co zwracać uwagę?

Jak pokrótce wspomnieliśmy zarówno sposób, jak i miejsce montażu paneli PV wpływają na wydajność modułów dwustronnych. Aby lepiej zrozumieć ten temat, należy zapoznać się z terminem ALBEDO. Otóż jest to współczynnik, który określa stosunek światła odbitego do światła padającego. A więc dzięki określeniu wartości ALBEDO, jesteśmy w stanie opisać zdolność odbijania promieni słonecznych od wybranych powierzchni. W związku z tym, iż moduły bifacial generują energię poprzez oba moduły (wierzchni i spodni), współczynnik ALBEDO ma kluczowy wpływ na wydajność instalacji. Przykładowo ALEBDO wynosi:

 • dla wody od 12 do 18%,
 • dla piasku od 8% do 15%
 • dla łąki od 8% do 12%,
 • dla jasnych, odblaskowych powierzchni (jak śnieg czy beton pomalowany białą emalią) 15-30%.

Właśnie dlatego montaż modułów bifacial często odbywa się na podłożu z białym żwirkiem lub w pobliżu odblaskowych powierzchni. Z tych względów zazwyczaj dwustronne panele fotowoltaiczne instaluje się na gruncie, a montaż najczęściej odbywa się w jednym z trzech układów:

 • standardowym, gdzie moduły ułożone pod określonym kątem w kierunku południowym,
 • pionowym, gdzie moduły zwrócone na wschód i zachód,
 • na dedykowanym trackerze.

ZAPYTAJ NA TARGACH O SPECJALNĄ OFERTĘ NA PRODUKTY:

 

ZnShine ZXM6-NHLDD144-450/MAX 450W Bifacial MAX Double Glass
ZnShine ZXM6-NHLDD144-450/MAX 450W Bifacial MAX Double Glass
Pylontech modul bateryjny 3,55kWh
Pylontech moduł bateryjny 3,55 kWh
Pylontech modul bateryjny 3,55kWh
Pylontech moduł bateryjny 3,55kWh
Modul sterujacy banku energii Pylontech
Moduł sterujący banku energii Pylontech

Dwustronne panele fotowoltaiczne – wysoka wydajność i efektywność

Choć obecnie największą popularnością cieszą się tradycyjne moduły fotowoltaiczne, to eksperci przewidują, że w ciągu najbliższych to modele bifacial zdobędą większość udziału w światowym rynku. Czy nas to dziwi? Ani trochę! Dwustronne panele fotowoltaiczne ZnShine Solar mają szereg zalet. Dzięki wykorzystywaniu światła słonecznego odbijającego się od powierzchni mogą pracować nawet o 20-30% wydajniej niż tradycyjne komponenty. Dodatkowo, wykazują się wysoką efektywnością nawet w pochmurnych czy śnieżnych warunkach. Co za tym idzie, dodatkowy zysk energetyczny przy nie dużo większym nakładzie finansowym przechyla szalę na stronę dwustronnych paneli fotowoltaicznych.

Jeśli chcesz porozmawiać z przedstawicielami firm Enexon dowiedzieć się więcej na temat innowacyjnych paneli bifacial, to raz jeszcze zapraszamy Cię do Kielc na Targi Energetyki i Elektrotechniki oraz Odnawialnych Źródeł Energii ENEX bądź do kontaktu telefonicznego lub e-mailowego

Robert Zandecki

Key Account Manager ds. Kluczowych klientów i fotowoltaiki

Telefon: +48 602 361 860

(poznan@enexon.pl)

Eksperci z przyjemnością odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania!

 

artykuł sponsorowany