EFL pomoże w dotacjach na fotowoltaikę w budynkach wielorodzinnych

EFL pomoże w dotacjach na fotowoltaikę w budynkach wielorodzinnych
Spółdzielnia Mieszkaniowa Czyżyny

EFL uruchomił uproszczoną procedurę ubiegania się o finansowanie urządzeń fotowoltaicznych dla prosumentów lokatorskich. Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą od miesiąca składać wnioski do Banku Gospodarstwa Krajowego o dofinansowanie fotowoltaiki. Wysokość grantu wynosi do 50 proc. wartości instalacji.

Grupa EFL w ubiegłym roku wyleasingowała instalacje fotowoltaiczne o łącznej wartości około 197 mln zł. Oznacza to wzrost na poziomie 52 proc. w porównaniu do wartości leasingu fotowoltaiki z 2021 roku.

Teraz EFL uruchomił uproszczoną procedurę ubiegania się o finansowanie urządzeń fotowoltaicznych dla prosumentów lokatorskich. Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mogą od 1 lutego br. starać się o dofinansowanie PV od Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK). Grant może wynieść do 50 proc. wartości instalacji.

REKLAMA

Adam Linkiewicz, Market Produkt Manager w EFL, informuje, że z uwagi na zmianę przepisów dotyczących fotowoltaiki w 2022 roku pierwsza część ubiegłego roku obfitowała w zwiększone zainteresowanie instalacjami solarnymi. Obejmowało to jednak prosumentów indywidualnych. Właściciele obiektów wielolokalowych nie inwestowali na dużą skalę w panele PV. Przedstawiciel EFL ocenia, że w tym roku może się to zmienić za sprawą instytucji prosumenta lokatorskiego.

– Dla Grupy EFL słoneczne instalacje to bardzo ciekawy segment rynku, a nasze zmiany są odpowiedzią na potrzeby klientów, którzy zostali objęci nowym rządowym programem grantowym. Jesteśmy przekonani, że bodziec w postaci dofinansowania nawet połowy wartości instalacji skłoni zdecydowanie większą pulę wspólnot czy spółdzielni mieszkaniowych do słonecznej inwestycji. Szczególnie teraz, kiedy budżety na energię są mocno nadwyrężone wysokimi opłatami za nią – mówi Adam Linkiewicz.

Prosument lokatorski zyska więcej niż indywidualny

Dopłaty do fotowoltaiki dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych to nowy program rządowy dla tzw. prosumenta lokatorskiego. Do tej pory prosumenci w budynkach wielorodzinnych byli traktowani na takich samych zasadach jak prosumenci w domach jednorodzinnych. W ramach programu Mój Prąd mogli otrzymać do 6 tys. zł dofinansowania.

Teraz, zgodnie ze zmianami zapowiedzianymi przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, a także m.in. zarządcy nieruchomości będą mogli uzyskać status prosumenta energii odnawialnej (prosumenta indywidualnego), wytwarzającego energię na potrzeby części wspólnej budynku wielolokalowego (prosument lokatorski).

REKLAMA

W efekcie prosument lokatorski, który zamontuje instalację fotowoltaiczną na budynkach wielolokalowych, może otrzymać na jej zakup dofinansowanie w wysokości do 50 proc. wartości inwestycji w ramach tzw. Grantu OZE oraz odzyskać nawet 100 proc. wartości energii przekazanej do sieci.

EFl informuje, że budżet programu wynosi 500 mln zł na pokrycie inwestycji o wartości 1 mld zł, co szacunkowo daje możliwość obsłużenia ponad 8 tys. inwestycji.

Wnioski o dopłaty w ramach Grantu OZE można składać od początku tego miesiąca do BGK. Dofinansowaniem są objęte:

  • zakup, montaż lub budowa nowej instalacji OZE,
  • modernizacja instalacji OZE, w wyniku której jej moc wzrośnie o co najmniej 25 proc.,
  • instalacje wspomagające, takie jak magazyny energii czy pompy ciepła.

EFL pomoże z Grantem OZE

W odpowiedzi na nowy program prosumenta lokatorskiego EFL dostosował wewnętrzne procedury i opracował rozwiązania, które mają wspierać proces obsługi wniosków na finansowanie urządzeń fotowoltaicznych dla prosumentów lokatorskich.

Uproszczona procedura dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych przewiduje skrócony czas obsługi wniosków na urządzenia fotowoltaiczne. W konsekwencji właściciele lub zarządcy obiektów mogą łatwiej uzyskać finansowanie (leasing lub pożyczkę) potrzebne do realizacji instalacji solarnej, dla której będą się ubiegać o grant rządowy.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.