Eurowind i LONGi współpracują przy projekcie o mocy 22 MW w Portugalii

Eurowind i LONGi współpracują przy projekcie o mocy 22 MW w Portugalii
LONGi

Duński dostawca energii odnawialnej, Eurowind Energy, podłączył swoją nową farmę fotowoltaiczną Triana o mocy 22 MWp do portugalskiej publicznej sieci energetycznej. Farma zajmująca obszar 30 hektarów, położona na północ od Lizbony, w miejscowości Alenquer, składa się z ponad 41 000 obustronnych paneli fotowoltaicznych od LONGi, największego na świecie producenta paneli.

Triana zapewni dostępność energii elektrycznej w 14 100 gospodarstwach domowych, co, zgodnie z szacunkami, pozwoli na ograniczenie emisji dwutlenku węgla w regionie o 19 000 ton. Oczekiwany całkowity uzysk energii farmy szacuje się na średnio 41,5 GWh rocznie.

Opowiadając o realizacji tak potrzebnego projektu, dyrektor zarządzający w regionie Europy Południowej w Eurowind, Pedro Pereira, podkreślił znaczenie doboru odpowiednich partnerów: „Posiadanie LONGi u boku jako dostawcy było naprawdę pomocne w kwestiach finansowania projektu, ponieważ ta firma ma renomę niezwykle niezawodnej. Jednak także na dalszych etapach prac rozwojowych i konstrukcyjnych praca z LONGi oznaczała, że mieliśmy do dyspozycji transparentnego, komunikatywnego partnera i doskonale wiedzieliśmy, na czym stoimy”.

Zmieniający się portugalski rynek fotowoltaiki u progu rozkwitu

Budowa elektrowni, rozpoczęta pod koniec 2021 r. po pięcioletnim okresie prac projektowych, została ukończona w październiku 2022 r. Choć wczesne lata prac rozwojowych nad projektem były naznaczone wyzwaniami typowymi dla warunków dotychczas panujących na rynku portugalskim, w kraju niedawno podjęto działania na rzecz uproszczenia procesu pozyskiwania zgód i podłączania do sieci.

Do połowy 2022 r. Portugalia odnotowała montaż nowych instalacji fotowoltaicznych o mocy przekraczającej moc instalacji wykonanych w całym 2021 r. Rząd wyznaczył cel 9 GW całkowitej mocy do 2026 roku.

Na ten rok Eurowind Energy planuje rozpoczęcie prac budowlanych nad kolejnymi instalacjami o mocy kolejnych 50 MW.

 

 

farma fotowoltaiczna z panelami Longi
LONGi

 

artykuł sponsorowany