Energia słoneczna dla szpitali w Ukrainie. Dołącz do akcji

Energia słoneczna dla szpitali w Ukrainie. Dołącz do akcji
Forum Energii

Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot oraz Forum Energii prowadzą zbiórkę pieniędzy na instalację elektrowni fotowoltaicznej w szpitalu w ukraińskim mieście Sumy. Całkowity koszt instalacji jest szacowany na około 27 500 euro.

Aby pomóc i zapewnić dodatkowe źródła zasilania, ukraińska organizacja pozarządowa Ukrainian NGO Ecoclub wraz ze Stowarzyszeniem Energetyki Słonecznej Ukrainy rozpoczęły projekt instalacji elektrowni słonecznych dla sześciu ukraińskich szpitali.

Kilka organizacji z Europy wspiera tę akcję w różnych krajach. Zbierając pieniądze na instalacje fotowoltaiczne, chcą pomóc ukraińskim szpitalom dzisiaj i w przyszłości. Wspierają też lokalne firmy zajmujące się rozwojem odnawialnych źródeł energii. W ten sposób pomagają Ukrainie odbudować jej system energetyczny niezależny od Rosji.

REKLAMA

Zbiórka w Polsce

W Polsce kampania prowadzona jest wspólnie przez Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot z Bielska-Białej oraz Forum Energii, think-tank z Warszawy zajmujący się sektorem energetycznym.

Wszystkie pieniądze zostaną przekazane na konto NGO Ecoclub, który przeznaczy je na pokrycie kosztów zakupu i montażu. Instalację fotowoltaiczną zamówi i dostarczy lokalna firma w Ukrainie.

Zbiórka publiczna we wszystkich krajach potrwa tak długo, aż zostanie uzbierana niezbędna suma.

Aktualny cel projektu to instalacja elektrowni słonecznej o mocy 37,8 kW w centralnym szpitalu miasta Sumy.

REKLAMA

Koszty projektu

Szacunkowe koszty instalacji wyglądają następująco:

  • panele PV: 744,240 hrywien
  • inwertery: 105,000 hrywien
  • prace montażowe: 120,000 hrywien
  • pozostałe materiały: 100,000 hrywien.

Razem: 1 069 240 hrywien (w przybliżeniu 27 500 euro).

Roczne zapotrzebowanie szpitala w Sumach na energię elektryczną w 2021 roku wyniosło 379,7 MWh. Zakładana roczna produkcja energii z fotowoltaiki to 41,9 MWh. Według szacunków instalacja fotowoltaiczna pokryje około 11 proc. zapotrzebowania na energię dla szpitala.

Firmy i osoby zainteresowane przekazaniem sprzętu proszone są o bezpośredni kontakt:
tomasz.terlecki@resforukraine.eu. Więcej informacji na stronie projektu RES for Ukraine.

Dotacja od obywatela Unii Europejskiej dla organizacji społecznej z terenu UE podlega odliczeniom podatkowym niezależnie od kraju pochodzenia organizacji.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.