Ceny energii z dachowej fotowoltaiki w Niemczech w górę

Ceny energii z dachowej fotowoltaiki w Niemczech w górę
SMA

Federalny regulator rynku energetycznego rozstrzygnął kolejną aukcję, w której oferty mogli składać inwestorzy chcący uzyskać rządowe gwarancje sprzedaży energii z większych dachowych elektrowni fotowoltaicznych. Niemiecki parlament proceduje obecnie przepisy, których wdrożenie ma przyspieszyć inwestycje w dachową fotowoltaikę.

Ostatnia aukcja dla fotowoltaiki, której wyniki podał Bundesnetzagentur, objęła dachowe systemy PV o jednostkowej mocy do 1 MW, ale także instalacje solarne montowane na ekranach akustycznych.

Gwarancje sprzedaży energii w tej aukcji mogły uzyskać projekty o łącznej mocy 217 MW. Zgłoszono 94 ofert zakładających budowę elektrowni PV o mocy 213 MW. Z tego do wsparcia zakwalifikowano 87 ofert na łączną moc 195 MW (7 ofert wykluczono z uwagi na błędy formalne).

REKLAMA

Ceny energii w górę

Inwestorzy, którzy złożyli skutecznie oferty, wnioskowali o sprzedaż energii po gwarantowanych cenach rzędu 9–11,25 eurocenta/kWh (0,42–0,53 zł), przy czym średnia ważona wolumenem energii cena wyniosła 10,97 eurocenta/kWh (0,52 zł).

Podczas poprzedniej aukcji dla dachowej fotowoltaiki, która została rozstrzygnięta przez Bundesnetzagentur latem zeszłego roku, przeciętna cena w ofertach zakwalifikowanych do wsparcia wyniosła 8,84 eurocenta/kWh (0,41 zł). Jak jednak zwraca uwagę niemiecki „PV Magazine”, w tamtej aukcji maksymalna cena, jaką mogli zaoferować inwestorzy, została ustalona na poziomie 8,91 eurocenta/kWh – czyli poniżej najniższej zakwalifikowanej do wsparcia oferty z ostatniej aukcji.

W tegorocznych aukcjach inwestorzy z rynku fotowoltaicznego w Niemczech dostali możliwość oferowania wyższych stawek za energię. W sytuacji spadku zainteresowania systemem aukcyjnym niemieckie władze dopuściły zwiększenie maksymalnych ceny energii w aukcjach dla PV o 25 proc.

– Wyniki aukcji utwierdzają nas w przekonaniu, że w tym roku zainteresowanie inwestycjami w większe dachowe instalacje PV będzie rosło. Jednak ta aukcja okazałaby się fiaskiem, gdyby nie zwiększenie stawek za energię i zniesienie zakazu autokonsumpcji – komentuje cytowany przez „PV Magazine” Carsten Körnig, dyrektor niemieckiego stowarzyszenia branży energetyki słonecznej BSW-Solar.

Maksymalne stawki za energię podniesiono także w aukcjach dla naziemnej fotowoltaiki. W ostatniej aukcji dla gruntowych elektrowni PV na łączną moc 1,95 GW, w której można było składać oferty do 1 marca br., zwiększono maksymalną cenę do poziomu 7,37 eurocenta/kWh (w ubiegłorocznych aukcjach dla gruntowych farm PV w Niemczech inwestorzy oferowali średnie stawki na poziomie około 5 eurocentów/kWh).

REKLAMA

Ceny energii dla mniejszych instalacji PV

W przeciwieństwie do większych elektrowni PV, w przypadku których inwestorzy muszą konkurować o wsparcie w aukcjach, właściciele mniejszych systemów fotowoltaicznych w Niemczech mogą nadal otrzymywać gwarantowane stawki za energię bez konieczności udziału w procedurze aukcyjnej.

Taryfy gwarantowane dla dachowych instalacji PV wynoszą od 0,134 eurocentów/kWh (0,63 zł) w przypadku najmniejszych systemów i spełnienia warunku eksportu do sieci 100 proc. energii – do około 0,04 eurocentów/kWh (0,19 zł) w przypadku systemów o mocy 400–1000 kW przy założeniu oddawania do sieci jedynie nadwyżki energii, która nie została skonsumowana na miejscu.

Inwestorzy będą mieć łatwiej

W ubiegłym roku niemieckie władze wprowadziły szereg regulacji mających na celu wzrost inwestycji w dachowe elektrownie fotowoltaiczne w segmencie gospodarstw domowych. Podniesiono ceny energii w systemie taryfy gwarantowanej, zniesiono ograniczenia w eksporcie energii do sieci, a także zaoferowano dodatkowe zachęty podatkowe.

Teraz w niemieckim parlamencie trwają prace nad regulacjami, których wprowadzenie powinno zwiększyć zainteresowanie przygotowaniem większych projektów dachowych i gruntowych elektrowni PV.

Niemieckie władze procedują prawo zakładające m.in. skrócenie procesu wydawania pozwoleń na instalację fotowoltaiki na dachach do 3 miesięcy. Inwestorzy mają zostać w tym przypadku zwolnieni z konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko. Dla mniejszych systemów PV, o jednostkowej mocy do 50 kW, zostanie wdrożona procedura „milczącej zgody” z terminem 1 miesiąca na wniesienie sprzeciwu.

Piotr Pająk 

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.