Polski producent modułów PV z 49-proc. wzrostem sprzedaży

Polski producent modułów PV z 49-proc. wzrostem sprzedaży
ML System

Grupa ML System przekazała wybrane wstępne dane finansowe za 2022 rok, w którym odnotowała wyraźny wzrost przychodów oraz zysku.

ML System zgodnie z szacunkowymi, niezaudytowanymi danymi wypracował w 2022 roku 281,7 mln zł przychodów ze sprzedaży, co oznacza wzrost rok do roku (r/r) o 49 proc. Zysk brutto ze sprzedaży wyniósł 37 mln zł i jest to wzrost r/r o 39,3 proc. W analizowanym okresie wynik EBITDA wzrósł r/r o 49,8 proc. – do 36,5 mln zł.

Tym samym ubiegły rok okazał się rekordowy dla polskiego producenta modułów fotowoltaicznych i wykonawcy elektrowni PV zarówno pod względem przychodów, jak i EBITDA.

REKLAMA

Prezes ML System, Dawid Cycoń, podkreśla, że dobre wyniki kierowana przez niego firma osiągnęła mimo pogorszenia się otoczenia makroekonomicznego.

Zarówno branża fotowoltaiczna, jak i budowlana odnotowują aktualnie spadki, co jest konsekwencją opóźnienia w uruchomieniu środków unijnych z perspektywy finansowej na lata 2021–2027 oraz konfliktu na Ukrainie, którego następstwem jest m.in. zmniejszona dostępność komponentów, a dalej wzrost cen materiałów i ich logistyki – komentuje Dawid Cycoń.

W ubiegłym roku ML System wykazała niższy skonsolidowany wynik na poziomie zysku netto. Wyniósł on 0,2 mln zł wobec zysku netto 1,7 mln zł w 2021 roku. Jak tłumaczy spółka, jest to konsekwencja wyższych kosztów amortyzacji o 9,4 mln zł w ujęciu r/r oraz wzrostu o ponad 5 mln zł kosztów finansowych w porównaniu z 2021 rokiem.

Na te technologie stawia ML System

ML System konsekwentnie rozwija portfolio produktów dzięki silnym kompetencjom B+R. W grudniu 2022 roku podpisał umowę z PARP w zakresie dofinansowania w wysokości 10 mln zł projektu tzw. fotowoltaicznej dachówki, przeznaczonej m.in. do modernizowanych obiektów zabytkowych.

REKLAMA

Spółka zakłada, że liczba projektów koncentrujących się na zwiększeniu efektywności energetycznej takich budynków powinna w kolejnych latach rosnąć za sprawą europejskiej strategii „fali renowacji”.

– Od początku działalności pracujemy nad niezależnością w pełnym łańcuchu dostaw oraz własnymi technologiami, np. nanotechnologią kwantową, ogniwami tandemowymi lub wielozłączowymi, dlatego uważamy, że w szerszym horyzoncie czasowym aktualne ograniczenia przełożą się na wzrost ekspozycji naszych rozwiązań na rynku – mówi Dawid Cycoń.

W styczniu 2023 roku firma otrzymała kolejne dwa patenty, które chronią jej know-how w zakresie produkcji innowacyjnych szyb zespolonych. Aktualnie ML System posiada 16 patentów, a sześć zgłoszeń patentowych czeka na rozpatrzenie.

– Z kwartału na kwartał rośnie udział wysokomarżowych produktów, w tym objętych strategią „nowej ery kwantowej” w naszym portfolio sprzedażowym – oczekujemy, że trend ten będzie kontynuowany także w roku bieżącym. Widzimy obiecujące perspektywy wzrostu zarówno w segmencie BIPV, jak i fotowoltaiki klasycznej – w szczególności dla odbiorców reprezentujących sektor energetyki zawodowej i MŚP. Stale umacniamy naszą pozycję na rynkach zagranicznych, zwiększając obszar ekspansji o kolejne kierunki – w ostatnich miesiącach pojawiliśmy się na rynku litewskim i węgierskim – dodaje Dawid Cycoń.

ML System nie przekazał jeszcze pełnych danych finansowych za 2022 rok. Skonsolidowane sprawozdanie finansowe spółka planuje opublikować 31 marca br.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.