Czy fotowoltaika jest bezpieczna?

Czy fotowoltaika jest bezpieczna?

Wzrost zainteresowania odnawialnymi źródłami energii, a zwłaszcza panelami fotowoltaicznymi, sprawił, że wiedza na te tematy jest w naszym społeczeństwie coraz szerzej rozpowszechniona. Jednak wszyscy wiemy, jak to jest z popularnością – ma też swoje ciemne strony. W związku z czym na temat fotowoltaiki nadal krąży wiele krzywdzących mitów, przede wszystkim o wpływie paneli PV na zdrowie, na środowisko naturalne oraz na wzrost zagrożenia pożarowego. Czy faktycznie zakładając przydomową elektrownię słoneczną mamy się czego obawiać? Odpowiadamy na najważniejsze pytania – zapraszamy do lektury artykułu!  

Panele fotowoltaiczne a zagrożenie pożarowe

To chyba jeden z najczęściej powielanych mitów. Choć na ten temat przeprowadzono wiele analiz, to nadal można usłyszeć, że fotowoltaika stwarza duże zagrożenie pożarowe. Oczywiście nie jest to prawda – wyniki badań jasno pokazują, że pożary wywołane zwarciem w instalacji fotowoltaicznej stanowią ok. promil wszystkich pożarów.

Jednak mimo to należy pamiętać, że instalacja PV jest podłączona do sieci energetycznej. W związku z tym, tak jak każde inne urządzenie tego typu, może stwarzać ryzyko wystąpienia pożaru – choć jak widzimy jest ono naprawdę niewielkie. Odpowiedni projekt, dobrej jakości komponenty i profesjonalny montaż paneli fotowoltaicznych sprawiają, że jest to naprawdę bezpieczny system.

 

Czy fotowoltaika jest bezpieczna? – Enexon. Panele ZN SHINE 450W
Enexon

Warto pamiętać, że w przypadku paneli PV można także znacząco ograniczyć ryzyko pożarowe – instalacja odgromowa, przeciwpożarowa i przeciążeniową czy zwarciowa z pewnością nie zaszkodzą. Jednak najistotniejszy jest dobór i montaż fotowoltaiki. Jeśli chcesz uniknąć niebezpiecznych błędów, jak m.in. nieprawidłowo wykonane uziemienie, źle poprowadzone przewody, niedopasowane komponenty czy źle zaciśnięte złączki, zdecyduj się na współpracę z doświadczoną i profesjonalną firmą – to najlepsze zabezpieczenie przeciwpożarowe.

 

Instalacja fotowoltaiczna dla firmy - Panele fotowoltaiczne: ZXM6-NHLDD144-450/MAX
Panele fotowoltaiczne: ZXM6-NHLDD144-450/MAX, Falownik: Growatt MAX 50 KTL3 LV, Moc zainstalowana: 49,6 kWp, Wykonane przez: HG Solar.

Montaż fotowoltaiki na dachu – czy to bezpieczne?

Wiele rozterek dotyczy także montażu fotowoltaiki na dachu. Ten mit też jesteśmy w stanie obalić. Otóż montaż paneli PV na dachu to zdecydowanie najpopularniejsze i najbardziej wydajne rozwiązanie. Co więcej, taka instalacja nie wymaga żadnego dodatkowego miejsca np. terenu w ogrodzie czy przed posesją.

Obawy dotyczą zazwyczaj montażu na dachu o niskiej nośności bądź uszkodzeń instalacji/pokrycia dachowego pod wpływem silnego wiatru. W pierwszym przypadku główną rolę odgrywa firma zajmująca się projektem i montażem fotowoltaiki. Warto zdecydować się na profesjonalistów, którzy przed montażem wykonają dokładne obliczenia nośności konstrukcji dachu. Dzięki temu jeszcze przed realizacją usługi będą w stanie sprawdzić, jak będzie pracowała instalacja oraz dać gwarancję na szczelność pokrycia dachowego.

Działanie silnego wiatru również nie jest w stanie naruszyć poprawnie zamontowanej instalacji złożonej z wysokiej jakości komponentów. Wystarczy wykorzystać system dostosowany do danego pokrycia dachowego oraz zachować odpowiednie odstępy od kalenicy i krawędzi dachu.

Czy fotowoltaika jest bezpieczna dla zdrowia ludzi i środowiska?

Panele PV w żadnym stopniu nie są szkodliwe dla zdrowia ludzi, zdrowia zwierząt czy środowiska naturalnego. Mało tego, pokusimy się o stwierdzenie, to jeden z najkorzystniejszych dla środowiska sposobów wytwarzania energii elektrycznej – podczas tego procesu, w odróżnieniu od elektrowni konwencjonalnych, nie dochodzi do emisji szkodliwych substancji ani generowania nadmiernego hałasu. Pamiętaj także, że dzięki fotowiltaice do produkcji prądu wykorzystuje się wyłącznie słońce, nie jest więc konieczna eksploatacja zasobów naturalnych, których wydobycie ma wiele negatywnych skutków, a dodatkowo jest kosztowne.

Jedynym aspektem, na który należy zwrócić uwagę w temacie wpływu fotowoltaiki na naszą planetę jest produkcja komponentów. Trzeba jednak mieć na uwadze, że jest to technologia przyjazna środowisku, panele mają żywotność ponad 30 lat, a po tym okresie można poddać je recyklingowi.

Wszystkich, którzy chcieliby zapoznać się z najnowszymi osiągnięciami w branży energetycznej, zapraszamy na ostatni dzień XXV Międzynarodowe Targi Energetyki i Elektrotechniki oraz Odnawialnych Źródeł Energii ENEX.

Podczas Targów firma Enexon wraz z certyfikowanym instalatorem fotowoltaiki HG Solar zaprezentują szerokie portfolio nowoczesnych produktów i rozwiązań związanych z pozyskiwaniem własnej energii, m.in. dwustronne panele fotowoltaiczne ZnShine Solar, o których przeczytacie w poniższym wpisie.

Zapraszamy do naszego stoiska i zapoznania się ze szczegółową ofertą.

Znajdziesz nas na stoisku 7F
Hala F

Przygotowaliśmy dla Was:

  • Prezentacja paneli bifacjalnych szkło-szkło firmy ZN Shine – Klasa I
  • Prezentacja wspólnego portfolio Enexon i HG Solar
  • Prezentacja pomp Kensol i Stiebel dostępnych od ręki
  • Stanowisko do badania inwerterów hybrydowych
  • Falowniki Growatt dostępne na magazynach
  • Konstrukcja gruntowa BifacialMAX Pro
  • Prezentacja Trackera 1-osiowego BifacialMAX
  • Falowniki BifacialMAX

Razem z Hg Solar będziemy dostępni dla Was przez wszystkie dni trwania targów. 

Zobacz, co jeszcze możesz zobaczyć na naszym stoisku. Dowiedz się więcej lub przejdź do Darmowej Rejestracji na Targi.

Jeśli chcesz porozmawiać z przedstawicielami firm Enexon dowiedzieć się więcej na temat bezpieczeństwa paneli fotowoltaicznych, to raz jeszcze zapraszamy Cię do Kielc na Targi Energetyki i Elektrotechniki oraz Odnawialnych Źródeł Energii ENEX bądź do kontaktu telefonicznego lub e-mailowego

Marcin Wachowiak
Dyrektor Oddziału w Hurtownia Elektrotechniczna Enexon i Technik Likwidator Szkód PV
Telefon: +48 604 503 833
E-mail: marcin.wachowiak@enexon.pl

Ekspert z Poznańskiego Oddziału Enexon z przyjemnością odpowie na Państwa wszystkie pytania!

 

artykuł sponsorowany