To będzie największa farma PV w Europie na modułach TOPCon

To będzie największa farma PV w Europie na modułach TOPCon

W Brandenburgii powstaje jedna z największych elektrowni fotowoltaicznych w Niemczech. Dostawca paneli zapewnia, że jest to jednocześnie największy projekt PV w Europie, w którym wykorzystane zostaną moduły składające się z ogniw TOPCon.

Ta inwestycja potwierdza, że coraz ważniejszą rolę na rynku fotowoltaicznym zaczynają odgrywać moduły wykonane z ogniw TOPCon typu N. Jest to relatywnie nowa technologia, jeśli chodzi o komercyjne zastosowanie, zapewniająca lepsze parametry produkcji energii niż dominująca w ostatnich latach na globalnym rynku PV technologia ogniw PERC.

Potężna farma fotowoltaiczna w Niemczech

Ogromny projekt solarny realizowany jest w pobliżu miejscowości Dollen, położonej około 120 kilometrów na północny zachód od Berlina. Powstaje tam farma PV, której docelowa moc wyniesie aż 154,4 MW(DC). Moduły fotowoltaiczne z ogniwami TOPCon typu N – model Astro N – dostarczy dla tego projektu producent Astronergy.

REKLAMA

Moduły tego typu w ofercie Astronergy, który jest związany z chińską grupą Chint, w najmocniejszym wariancie osiągają moc 625 Wp i mają jedną z najlepszych sprawności na rynku – 22,4 proc.

REKLAMA

Elektrownię fotowoltaiczną w Dollen buduje deweloper Antlike Solar. Po uruchomieniu, które planowane jest jeszcze w tym roku, ogromna farma PV będzie produkować około 150 GWh energii elektrycznej rocznie.

Astronergy podkreśla, że będzie to największa europejska inwestycja fotowoltaiczna bazująca na modułach TOPCon. Największy jak dotąd kontrakt na świecie, jeśli chodzi o dostawę takich modułów dla pojedynczej inwestycji, został zawarty w Australii. Tam z wykorzystaniem tej technologii powstanie farma PV o mocy wynoszącej aż 355 MW(DC).

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.