Przejęcie czołowej firmy z polskiego rynku PV

Przejęcie czołowej firmy z polskiego rynku PV
Hymon

Fundusze Kajima Europe oraz Griffin Capital Partners kupiły większość udziałów w jednej z największych firm z polskiego rynku fotowoltaicznego. To już druga wspólna inwestycja obu podmiotów na polskim rynku OZE. W 2021 roku przejęły one większościowy udział w PAD RES, polskiej firmie działającej w sektorze czystych źródeł energii.

Kajima Europe to paneuropejski inwestor, generalny wykonawca, deweloper i zarządca nieruchomości. Griffin Capital Partners natomiast to inwestor i firma zarządzająca aktywami na rynku private equity w regionie CEE. Teraz przedsiębiorstwa wspólnie nabyły 70 proc. udziałów w Hymon – jednej z największych firm z polskiego rynku fotowoltaicznego.

Hymon specjalizuje się w realizacji elektrowni fotowoltaicznych oraz dostarczaniu pomp ciepła do gospodarstw domowych oraz klientów przemysłowych i korporacyjnych. Firma z Tarnowa działa na krajowym rynku fotowoltaicznym od 2011 roku i zrealizowała już ponad 70 tys. instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy około 472 MW.

REKLAMA

Spółka zatrudnia obecnie około 300 stałych pracowników i współpracuje z zespołem około 800 przedstawicieli handlowych oraz 100 osób w ramach ekip instalacyjnych. Pozwala jej to na wykonanie ponad 1,3 tys. instalacji fotowoltaicznych miesięcznie.

Podział ról

Kajima będzie większościowym inwestorem w spółce joint venture, natomiast Griffin Capital Partners będzie pełnił funkcję współwłaściciela i investment managera.

Oba fundusze zapewniają, że będą dalej wzmacniać pozycję rynkową Hymon poprzez rozszerzenie portfolio produktów. Planują też wejście na nowe rynki.

– Dostrzegamy ogromny potencjał w polskim rynku OZE, a dzięki drugiemu związanemu z rynkiem OZE partnerstwu z Griffin możemy zwiększyć naszą obecność w tym rosnącym sektorze – komentuje Chris Gill, Investments Director & Head of Renewables w Kajima.

REKLAMA

– Dostrzegamy możliwość efektywnego alokowania kapitału zarówno w segmentach o dużej wartości aktywów, jak i poprzez prywatne transakcje wykupu. Bardzo nas cieszy duża liczba atrakcyjnych okazji inwestycyjnych i liczymy na to, że już wkrótce będziemy mogli ogłosić kolejne transakcje – dodaje Tomasz Mrowczyk, Co-Managing Partner w Griffin Capital Partners.

Jacek Strzesak, założyciel Hymon, będzie nadal posiadać 30 proc. udziałów i pozostanie członkiem rady nadzorczej.

– Polski rynek OZE rozwija się bardzo dynamicznie, a nasza firma w ciągu ostatnich 10 lat urosła do pozycji krajowego lidera. Wierzymy, że partnerstwo z Griffinem i Kajimą, silnymi i doświadczonymi międzynarodowymi graczami, pozwoli nam na dalszy rozwój i wejście w nowe obszary działalności – komentuje Jacek Strzesak.

– Wzmocnienie naszej bazy akcjonariuszy nie tylko pozwoli nam przyspieszyć wzrost organiczny, ale otworzy przed firmą szereg strategicznych możliwości. Widzimy również ogromny potencjał w synergii między spółką Hymon a innymi inwestycjami kontrolowanymi przez Kajimę i Griffina – dodaje Artur Mincewicz, prezes Hymon.

Inwestycja w PAD RES

We wrześniu 2021 roku Kajima Europe i Griffin ogłosiły utworzenie spółki joint venture w celu finansowania i rozwoju inwestycji w obszarze energetyki odnawialnej w Polsce. W ramach porozumienia spółka przejęła 72 proc. udziałów w PAD RES. Jest to polski deweloper działający w sektorze odnawialnych źródeł energii.

Od tego czasu PAD RES rozpoczął prace nad 13 projektami OZE o łącznej mocy 500 MW, wszystkie z pozytywnie rozpatrzonymi wnioskami o wydanie warunków przyłączenia do sieci. W lipcu 2022 roku spółka zabezpieczyła finansowanie na budowę farmy fotowoltaicznej Genowefa o łącznej mocy 35 MW.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.