Połączenie fotowoltaiki i pompy ciepła. Jak bardzo się opłaca?

Połączenie fotowoltaiki i pompy ciepła. Jak bardzo się opłaca?
Yingli Green

Testy przeprowadzone w trzech krajach miały pokazać, na ile opłacalne jest połączenie fotowoltaiki z pompą ciepłą. Otrzymane wyniki zostały zestawione z korzyściami finansowymi osiąganymi w przypadku stosowania każdego z tych rozwiązań pojedynczo. Badania pokazały wyraźną synergię i wzrost oszczędności w przypadku jednoczesnego wykorzystania obu technologii.

Badania służące wykazaniu opłacalności jednoczesnego stosowania instalacji fotowoltaicznej i pompy ciepła przeprowadzone zostały dla gospodarstw domowych w Niemczech, Hiszpanii i we Włoszech. Zadanie polegało na sprawdzeniu efektywności finansowej zastosowania samej fotowoltaiki (PV), samej pompy ciepła (PC) oraz połączonej instalacji PV+PC. Każdy z trzech przypadków odniesiono do sytuacji, w której energia elektryczna pobierana jest w całości z publicznej sieci, a do ogrzewania wykorzystuje się gaz.

Raport z testów opracowała organizacja SolarPower Europe, która zrzesza europejską branżę energetyki słonecznej.

REKLAMA

Na potrzeby badań opracowane zostały scenariusze, w których przyjęto moc instalacji fotowoltaicznych w Niemczech na poziomie 8 kW, a dla Hiszpanii i Włoch – po 7 kW. Moc zainstalowanej pompy ciepła dla krajów we wspomnianej kolejności wyniosła odpowiednio 7 kW, 3 kW i 4 kW. Dodatkowo założono, że pojemność zbiornika magazynującego wodę wyniosła w Niemczech 800 litrów, a w Hiszpanii i we Włoszech po 400 litrów.

Jeżeli chodzi o zużycie energii elektrycznej, autorzy badania przyjęli, że wyniosło ono od 4 do 4,5 MWh w skali roku. Konsumpcja gazu natomiast wahała się od 12 do 20 MWh rocznie. Ceny obu nośników energii oszacowane zostały na podstawie oficjalnych danych z 2022 roku.

Co ważne, na potrzeby kalkulacji uwzględniono również środki wsparcia dostępne w poszczególnych krajach, które pomagają w redukcji kosztów instalacji domowej fotowoltaiki i pomp ciepła, a co za tym idzie – w skróceniu okresu zwrotu z inwestycji.

Efekt połączenia PV i PC

Wyniki badań pokazały, że najlepsze efekty ekonomiczne daje połączenie instalacji fotowoltaicznej z pompą ciepła. Najwyższe profity odnotowano dla Włoch, gdzie średnioroczna oszczędność może wynosić nawet 3,766 tys. euro (około 17,7 tys. zł). W Niemczech i w Hiszpanii roczne oszczędności wynikające z jednoczesnego wdrożenia obu rozwiązań wyniosły odpowiednio 3,614 tys. euro (około 17 tys. zł) oraz 2,831 tys. euro (około 13,3 tys. zł).

W procentach redukcja rachunków dla gospodarstw domowych z Włoch, Niemiec i Hiszpanii – przy założeniu instalacji PV+PC – wyniosła odpowiednio 84, 83 i 62 proc.

Najlepszy wynik dla Włoch tłumaczy się rekordowo wysokimi cenami energii w tym kraju. Z kolei najmniejsza oszczędność w Hiszpanii ma być odzwierciedleniem decyzji tamtejszego rządu, który wdrożył działania mające na celu obniżenie kosztów energii.

REKLAMA

 

koszty energii elektrycznej i gazu w Niemczech, Hiszpanii i we Włoszech
Koszty energii elektrycznej i gazu dla przykładowych gospodarstw domowych w Niemczech, Hiszpanii i we Włoszech za 2022 rok. Źródło: SolarPower Europe

Przy założeniu, że gospodarstwa domowe instalują pompę ciepła, ale nie decydują się na fotowoltaikę, roczne oszczędności we Włoszech wyniosły 506 euro (około 2,4 tys. zł), w Niemczech 1,884 tys. euro (około 8,8 tys. zł), a w Hiszpanii 959 euro (około 4,5 tys. zł).

Jeżeli inwestycja dotyczyła jedynie instalacji fotowoltaicznej z pominięciem pompy ciepła, oszczędności w skali roku dla Włoch, Niemiec i Hiszpanii wyniosły kolejno 2,945 tys. euro (około 13,8 tys. zł), 1,263 tys. euro (około 5,9 tys. zł) i 1,352 tys. euro (około 6,3 tys. zł). Wyniki odzwierciedlające zastosowanie pojedynczego rozwiązania pokazały, że fotowoltaika pozwala domownikom wygenerować większe oszczędności niż instalacja samej pompy ciepła z pominięciem PV.

 

Udział fotowoltaiki w pokryciu zużycia energii przez pompę ciepła
Udział fotowoltaiki w pokryciu zużycia energii elektrycznej przez pompę ciepła w Niemczech, Hiszpanii i we Włoszech. Źródło: SolarPower Europe

Rekomendacje dla polityków

W raporcie SolarPower Europe oprócz analiz ekonomicznych pojawiły się także sugestie dotyczące działań politycznych, które mają spopularyzować inwestycje w nowoczesne i ekologiczne technologie i uczynić je jeszcze bardziej opłacalnymi.

Wśród najważniejszych rekomendacji wskazano konieczność wsparcia społeczeństwa w obniżeniu wskaźnika CAPEX (nakładów inwestycyjnych) poprzez dofinansowanie, które skróci czas zwrotu z inwestycji w PV+PC. Dla gospodarstw, które nie mają środków na zakup instalacji, zdaniem ekspertów SolarPower Europe państwa powinny oferować przede wszystkim preferencyjne pożyczki z niskim oprocentowaniem.

Autorzy raportu sugerują również, aby zaprzestać wspierania pod kątem CAPEX/OPEX inwestycji związanych z rozwojem technologii gazowych. Podkreślają też konieczność podnoszenia świadomości w zakresie wykorzystania pomp ciepła i fotowoltaiki, a także przygotowywania nowych kadr elektryków i instalatorów OZE.

Radosław Błoński

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.