REKLAMA
 
REKLAMA

Menlo Electric dostarczył panele fotowoltaiczne dla Grupy Ignitis

Menlo Electric dostarczył panele fotowoltaiczne dla Grupy Ignitis
Menlo Electric

Spółka Menlo Electric zrealizowała duże zamówienie na dwustronne moduły fotowoltaiczne na potrzeby farmy solarnej budowanej w naszym kraju przez litewską Grupę Ignitis. 

Dystrybutor komponentów elektrowni fotowoltaicznych Menlo Electric dostarczył moduły Jinko Solar litewskiej grupie energetycznej Ignitis, która w naszym kraju buduje dużą farmę fotowoltaiczną (firma nie ujawnia na razie lokalizacji).

W pierwszej fazie realizacji farmy fotowoltaicznej wykorzystano ponad 30 tys. modułów dwustronnych Jinko Solar Tiger Pro o jednostkowej mocy 540 Wp. Jak zapewnia Menlo, moduł ten spełniał wysokie wymagania techniczne i projektowe, takie jak wydajność, pojemność i stopień degradacji.

REKLAMA

Farma fotowoltaiczna zrealizowana w pierwszej fazie ma produkować energię elektryczną w ilości odpowiadającej zapotrzebowaniu 6 tys. gospodarstw domowych.

Część instalacji solarnej wykonana w ramach pierwszej części projektu zacznie wytwarzać energię w następnym kwartale. Kolejna ma rozpocząć w pierwszym kwartale 2024 roku.

Szybka dostawa

Jak zaznacza Menlo Electric, dla powodzenia projektu Ignitis istotne było zapewnienie szybkiego czasu realizacji. Od orientacyjnej oferty do ostatecznych dostaw minęło około dwóch miesięcy. Menlo odpowiadało m.in. za przygotowanie dokumentacji zawierającej deklarację zgodności, kart produktów, certyfikatów oraz gwarancji producenta.

Ze strony Menlo Electric projekt prowadził Wojciech Borsucki, dyrektor sprzedaży na Polskę Północną. – Kontrakt na 17 MW oznaczał zapewnienie terminowych dostaw ponad 30 tys. paneli. W dobie zakłóceń w łańcuchach dostaw w przemyśle fotowoltaicznym wymagało to dużego wysiłku, ale cieszę się, że efekt końcowy zadowolił Ignitis – powiedział.

REKLAMA

Inwestycje w OZE

Grupa Ignitis w tym miesiącu poinformowała, że w 2022 roku zrealizowała rekordową liczbę inwestycji w OZE. Zainwestowała 521,8 mln euro w zielone moce wytwórcze i inną infrastrukturę energetyczną.

Skorygowana EBITDA Grupy Ignitis w 2022 roku wyniosła 469,3 mln euro. Jest to ponad dwukrotny wzrost w porównaniu z rokiem 2021. Do dobrych wyników przyczynił się segment wytwarzania energii odnawialnej obejmujący m.in. produkcję energii z elektrowni wiatrowych w Polsce. Zielone moce wytwórcze stanowiły ponad połowę – 252,4 mln euro – całkowitej skorygowanej EBITDA litewskiej grupy.

W ubiegłym roku inwestycje Ignitis w OZE były siedem razy wyższe niż w roku 2021 – wyniosły 226,2 mln euro. Przyczyniło się do tego m.in. uruchomienie farmy wiatrowej Pomerania w Polsce. Więcej na ten temat w artykule: Litwini uruchomili dużą farmę wiatrową i dopłacą polskim odbiorcom energii.

W 2022 roku litewska firma zaczęła budowę kolejnej farmy wiatrowej w Polsce – Silesia 1 niedaleko Wrocławia, o mocy 50 MW. Zostanie ona uruchomiona pod koniec tego roku. Obok tej inwestycji Ignitis buduje farmę wiatrową Silesia 2, której całkowita moc wyniesie 137 MW. Projekt jest obecnie w zaawansowanej fazie rozwoju. Farma ma być uruchomiona w drugiej połowie 2024 roku.

Od początku 2022 roku portfel projektów Grupy Ignitis w obszarze OZE wzrósł ponad dwukrotnie – z 2,6 GW do 5,3 GW. Natomiast moc projektów w fazie rozwoju wzrosła ponad trzykrotnie – z 1,3 GW do 4,1 GW.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA