Fotowoltaika w Polsce pobiła rekord produkcji energii

Fotowoltaika w Polsce pobiła rekord produkcji energii
Pixabay

Wczoraj w godzinach południowych elektrownie fotowoltaiczne w Polsce pracowały z nienotowaną dotąd mocą. Udział wszystkich OZE w krajowym miksie wytwarzania energii elektrycznej przekraczał w tym czasie 55 proc.

Poprzedni rekord generacji elektrownie fotowoltaiczne w Polsce ustanowiły w ostatnim dniu lutego br., pracując wówczas w godzinach południowych z mocą 6,99 GW odnotowaną przez operatora krajowego systemu elektroenergetycznego – Polskie Sieci Elektroenergetyczne, (PSE). W tym samym czasie chwilowe zapotrzebowanie na moc w polskiej elektroenergetyce sięgało 22,9 GW. Fotowoltaika pokrywała je w około 30 procentach.

Wczoraj elektrownie fotowoltaiczne w naszym kraju osiągnęły jeszcze wyższą moc. W godzinach południowych wynosiła ona 7,54 GW i była to w tym czasie najwyższa wartość spośród wszystkich rodzajów źródeł energii pracujących w polskim systemie elektroenergetycznym.

REKLAMA

Na drugim miejscu wczoraj w południe były elektrownie zasilane węglem kamiennym, które pracowały z mocą wynoszącą około 7 GW.

W tym samym czasie całkowita moc osiągana przez wszystkie elektrownie w Polsce wynosiła 21,8 GW, co oznacza, że udział fotowoltaiki w krajowym miksie wytwarzania sięgał niemal 35 procent.

 

wykres produkcji energii elektrycznej w Polsce
Produkcja energii elektrycznej w dniu 29 marca 2023 r. Źródło: Energy.instrat.pl

Większa generacja rzeczywista

Moc elektrowni fotowoltaicznych w Polsce wynosi już około 12,5 GW, z czego w 3/4 składają się na nią instalacje prosumenckie – wytwarzające co do zasady energię w pierwszej kolejności konsumowaną na miejscu.

Tych wolumenów energii nie odnotowują operatorzy sieci, którzy zliczają jedynie energię wprowadzoną do sieci. Z tego względu faktyczna generacja energii elektrycznej przez instalacje fotowoltaiczne jest wyższa niż podaje w raportach PSE.

REKLAMA

Coraz więcej fotowoltaiki w miksie energetycznym

Odnotowana przez PSE generacja z fotowoltaiki w dniach 1–29 marca wynosi łącznie ponad 822 GWh. To więcej niż w ubiegłym miesiącu i w analogicznym miesiącu zeszłego roku.

W lutym operator systemu przesyłowego odnotował produkcję z PV wynoszącą 449,5 GWh. Natomiast przed rokiem – w marcu 2022 roku – krajowe elektrownie fotowoltaiczne wysłały do sieci 795,3 GWh energii.

W całym 2022 roku elektrownie fotowoltaiczne w Polsce wprowadziły do sieci w sumie 8 TWh energii elektrycznej. W roku 2021 było to 3,96 TWh energii, a rok wcześniej – 2,02 TWh.

Kluczowe znaczenie dla wzrostu produkcji energii słonecznej w Polsce mają najmniejsze instalacje. Prosumenci wysłali do sieci dystrybucyjnej w ubiegłym roku w sumie 5,53 TWh energii elektrycznej – w porównaniu do 2,67 TWh energii wyeksportowanej w roku 2021.

Największy udział w krajowym miksie wytwarzania w skali miesiąca fotowoltaika miała dotychczas w czerwcu 2022 roku. Wyniósł on około 11 proc. Elektrownie PV wprowadziły w tamtym miesiącu do sieci ponad 1,33 GWh energii elektrycznej.

W zeszłym roku udział fotowoltaiki w polskim miksie wytwarzania energii elektrycznej wyniósł ogółem 4,5 proc., podczas gdy rok wcześniej było to 2,1 proc.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.