K2 Systems i Solarity: topowe systemy do montażu PV

K2 Systems i Solarity: topowe systemy do montażu PV
Solarity

Wykorzystanie energii słonecznej należy, szczególnie w ostatnich latach, do bardzo często poruszanych tematów. W wywiadzie z Matjažem Grošeljem, Country Managerem spółki K2 Systems, zajmującej się rozwojem i produkcją systemów montażowych do PV, oraz Peterem Hašplem, Marketing Managerem z Solarity, która jest międzynarodowym dystrybutorem i sprzedawcą hurtowym systemów fotowoltaicznych, przyjrzymy się bliżej temu tematowi z ich perspektywy.

W związku z nieustannie rosnącymi cenami energii, zainteresowanie fotowoltaiką bardzo wzrosło. Panie Grošelj, jak postrzega Pan aktualnie sytuację globalną na rynku?

Wraz z moimi kolegami z K2 wierzymy, że mamy przed sobą dekadę wzrostu, miejmy nadzieję, że na bardziej zrównoważonym poziomie niż w 2022 roku. W 2022 roku popyt na urządzenia fotowoltaiczne, w tym nasze systemy montażowe, gwałtownie rósł. Jako spółka skupialiśmy się na zarządzaniu łańcuchami dostaw, zapewnieniu wystarczających dostaw i stałej komunikacji z naszymi klientami. Firmy, w tym nasza, borykały się także z gwałtownymi wzrostami cen surowców używanych do wytwarzania produktów, częściowo z powodu geopolityki, a także z powodu braku równowagi między podażą i popytem w łańcuchu dostaw. Obecnie ceny zaczęły się stabilizować, co ułatwia orientację w środowisku z tak szybkim wzrostem.

Czy uważa Pan, że PV stanie się w przyszłości jednym z głównych źródeł energii? Jak nakreśliłby Pan rozwój wykorzystania energii słonecznej w ciągu najbliższych kilku lat?

Uważamy, że trajektoria wzrostu skierowana jest tylko w górę. Ogólnie można powiedzieć, że odnawialne źródła energii i sam temat ESG to coś, co spółki na całym świecie w pełni akceptują. Dotyczy to rządów, jak również przeciętnego człowieka. W połączeniu z atrakcyjną dostępnością cenową energii słonecznej, wierzymy w bardzo pomyślny rok, ponieważ energia słoneczna stała się obecnie inwestycją o bardzo solidnych podstawach biznesowych.

Wzrost zainteresowania montażami paneli solarnych idzie w parze z innowacjami w branży systemów montażowych. Jakie nowości i technologie może obecnie zaoferować K2 Systems klientom zainteresowanym wykorzystaniem PV?

W K2 skupiamy się na usprawnieniu asortymentu produktów, dodawaniu nowych rozwiązań w segmencie dachów oraz na produkcji komponentów, które są lżejsze lub mają mniejszą liczbę elementów. Celem jest sprawienie, by montaż był dla techników łatwiejszy i szybszy. Drugim tematem, na którym skupiają się moi współpracownicy, jest ciągłe unowocześnianie naszych rozwiązań cyfrowych, w ramach których oferujemy kilka zaawansowanych narzędzi dla projektantów i instalatorów, pozwalających zaoszczędzić czas. Tutaj muszę wspomnieć nasze oprogramowanie K2 Base, a także DocuApp.

Czy jest coś, co możecie Państwo zaoferować swoim klientom poza dostawą systemu montażowego K2 Systems? Czym różnicie się Państwo od konkurencji?

Zawsze chodzi o ludzi, którzy są częścią sukcesu i to bez względu na dział. Firmę K2 Systems założono w 2004 roku, co w tak młodej branży, jaką jest branża solarna, już nie czyni z niej młodej firmy. K2 jest obecnie spółką bardzo doświadczoną, co znajduje odzwierciedlenie w innowacyjnych rozwiązaniach technicznych, a także w świadczeniu doskonałych usług doradczych dla naszych klientów. Co równie ważne, znaczący udział w naszym sukcesie mają również długotrwałe relacje K2 z partnerami handlowymi oraz bardzo duża rozpoznawalność marki K2.

K2 Systems w ramach rynku europejskiego współpracuje długofalowo ze spółką Solarity, która dostarcza systemy PV na 4 kontynentach świata.

Panie Hašpl, jakie korzyści dla Państwa klientów wynikają ze ścisłej współpracy ze spółką K2 systems?

W ciągu ponad 11 lat współpracowaliśmy już z setkami klientów B2B z ponad 50 krajów świata, a ponieważ zawsze chcemy dostarczać najlepsze rozwiązania, współpracujemy z partnerami, którzy są w stanie dostarczyć najnowsze technologie. Systemy montażowe K2 Systems są przykładem tego, gdzie potrafimy połączyć wysoką jakość z dodatkowymi korzyściami płynącymi ze współpracy.

Czy oznacza to zatem, że Państwa klienci nie otrzymają tylko produktu, lecz także coś „ekstra“?

Podstawą jest zawsze dostawa wysokiej jakości systemów fotowoltaicznych obejmujących kompletne rozwiązania on-grid i off-grid, w skład których wchodzą panele solarne, falowniki, systemy montażowe i inne akcesoria PV. Nasi klienci mogą ponadto korzystać z rozbudowanego systemu szkoleń i webinariów, które następnie pozwalają im na lepszą orientację w zagadnieniach doboru, użytkowania, montażu i innych możliwościach systemów fotowoltaicznych.

Jakich innych usług może spodziewać się od Państwa klient?

W tej branży naprawdę istotna jest fachowość, dlatego dbamy o dokładne przeszkolenie całego personelu. Czerpiemy z naszego wieloletniego doświadczenia, by zapewnić świadczenie profesjonalnego wsparcia technicznego. Kolejnym interesującym elementem jest program partnerski, za pośrednictwem którego nasi lojalni klienci mogą uzyskać specjalne ceny lub posiadają dostęp do ekskluzywnych ofert.

Czy skupiacie się Państwo na dostawach fotowoltaiki tylko dla Europy, czy z Państwa usług mogą skorzystać również zainteresowani z innych krajów?

Stale poszerzamy obszar naszej działalności. Obecnie obejmujemy nie tylko rynek europejski – nasz międzynarodowy zespół fachowców działa na całym świecie. Posiadamy biura zarówno w Pradze, jak również w Budapeszcie, Kijowie, Warszawie, Bogocie, Ammanie i Casablance. Można powiedzieć, że gdziekolwiek jest klient, jesteśmy w stanie zapewnić mu projekt PV i dostawę rozwiązania w 100% jakości.

 

artykuł sponsorowany