Bank Pekao sfinansuje budowę 36 farm fotowoltaicznych

Bank Pekao sfinansuje budowę 36 farm fotowoltaicznych
Bank Pekao

Bank Pekao SA podpisał umowę kredytową na sfinansowanie 36 farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 68 MW. Wybuduje je w naszym kraju inwestor z Litwy.

Umowa na finansowanie farm fotowoltaicznych została podpisana ze spółką PV Energy Projects należącą do litewskiego funduszu UAB „Atsinaujinancios energetikos investicijos“, zarządzanego przez Lords Asset Management.

Kredyt, który przyzna Bank Pekao, opiewa na kwotę 105 mln zł. Bank udzieli 100 proc. wysokości kredytu i obejmie role: agenta kredytu, agenta zabezpieczeń, banku rachunków projektowych oraz banku zawierającego transakcje hedgingowe.

REKLAMA

Nowe farmy fotowoltaiczne w Polsce

Farmy fotowoltaiczne, których dotyczy finansowanie, mają powstać w ośmiu województwach na północy i w centrum Polski. W sumie będą to 32 mniejsze elektrownie PV o średniej mocy do 1 MW oraz cztery większe elektrownie fotowoltaiczne o mocy około 9 MW każda.

Współpraca Pekao z Lords LB Asset Management rozpoczęła się w roku 2022, kiedy to bank po raz pierwszy udzielił finansowania dla spółki Energy Solar Projekty realizującej projekt farmy fotowoltaicznej o mocy 66 MW.

REKLAMA

Lords LB Asset Management zarządza inwestycjami klientów instytucjonalnych i prywatnych. Obecnie ma w portfolio 13 funduszy nieruchomości, jeden fundusz private capital, jeden fundusz energetyczno-infrastrukturalny oraz dwie spółki inwestycyjne. Na koniec 2022 roku firma zarządzała aktywami o wartości 871,6 mln euro.

Fundusz intensywnie działa na polskim rynku OZE oraz w krajach bałtyckich.

Zielona strategia Banku Pekao

Bank Pekao w ogłoszonej w czerwcu 2021 roku strategii ESG założył, że w latach 2021–2024 zorganizuje finansowanie dla nowych projektów zrównoważonych na kwotę co najmniej 30 mld zł. Na tę liczbę złoży się co najmniej 8 mld zł nowego finansowania zrównoważonych  inwestycji obejmujących projekty zielone i społeczne oraz wsparcie emisji obligacji ESG klientów banku w kwocie co najmniej 22 mld zł.

Udział zielonego finansowania – obejmującego m.in. takie przedsięwzięcia jak farmy wiatrowe, instalacje fotowoltaiczne, niskoemisyjny transport czy ekologiczne budownictwo – ma zwiększyć się do ponad 4 proc. portfela bilansowego Pekao.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.