Farma fotowoltaiczna w crowdfundingu

Farma fotowoltaiczna w crowdfundingu
fot. Enel Green Power

Enel Green Power uruchomił nową elektrownię fotowoltaiczną w pobliżu Ferrary w północnych Włoszech. To pierwsza farma PV w tym kraju zbudowana z bezpośrednim zaangażowaniem obywateli.

Nowa, duża farma fotowoltaiczna Enel Green Power nazywa się Malvezzi Solar Park – Fornasini Foundation (Fondazione Fornasini). Znajduje się w Poggio Renatico, w prowincji Ferrara. Zajmuje powierzchnię 22 hektarów.

Instalacja solarna ma moc 16,87 MW, składa się z 30 852 modułów PV. Jak podaje deweloper, farma będzie produkowała prawie 25 GWh czystej energii rocznie, co odpowiada zapotrzebowaniu 8,3 tys. gospodarstw domowych. Enel szacuje, że inwestycja pozwoli na uniknięcie emisji 11 tys. ton CO2 w skali roku.

REKLAMA

Projekt społeczny

Uruchomiony park solarny jest pierwszym takim obiektem we Włoszech powstałym przy aktywnym udziale obywateli. Enel Green Power rozpoczął w ten sposób wdrażanie swojego programu Scelta Rinnovabile (Odnawialny wybór). Ma on służyć zwiększeniu świadomości ludzi na temat transformacji energetycznej. Firma realizuje ten cel, zapraszając obywateli do bezpośredniego udziału w procesie transformacji, polegającego na inwestycji w projekt na zasadzie crowdfundingu.

Osoby zainteresowane mogą pomóc w budowie elektrowni wykorzystujących energię odnawialną, a jednocześnie czerpać korzyści z inwestycji. Nie tylko odzyskają kapitał wpłacony na początku, ale też otrzymają stały roczny zwrot przez cały okres trwania inicjatywy.

REKLAMA

Kampania skierowana jest przede wszystkim do mieszkańców gminy, w której powstaje konkretna elektrownia. W ustalonym okresie mają oni prawo wyłączności dołączenia do projektu. Po tym okresie inicjatywa jest otwierana na wszystkich obywateli.

Ogromne zainteresowanie

Enel informuje, że inicjatywa Scelta Rinnovabile na starcie spotkała się z wielkim zainteresowaniem. W ciągu pierwszych 15 dni kampanii, kiedy dostęp do inwestycji był zarezerwowany wyłącznie dla mieszkańców gminy Poggio Renatico, osiągnięty został założony cel zbiórki funduszy – 100 tys. euro.

Spółka zwiększyła więc cel do 200 tys. euro i uzyskała tę kwotę w pierwszym dniu, w którym zbiórka została otwarta dla wszystkich obywateli, miesiąc przed planowanym jej zakończeniem.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.