Nowy rekord sprawności ogniwa fotowoltaicznego TOPCon

Nowy rekord sprawności ogniwa fotowoltaicznego TOPCon

Jeden z chińskich producentów ogniw i paneli fotowoltaicznych pochwalił się nowym rekordem sprawności ogniwa wykonanego w technologii TOPCon. Ostatnie informacje płynące z przemysłu fotowoltaicznego potwierdzają, że to właśnie ta technologia najpewniej zastąpi dotychczas dominującą na rynku PV technologię ogniw PERC.

Chińska firma Jolywood opracowała ogniwo typu N z wykorzystaniem technologii TOPCon (Tunnel Oxide Passivating Contact), które w testach wykonanych przez chińskich naukowców osiągnęło sprawność 26,7 proc. Taki wynik został stwierdzony na dużym ogniwie, bazującym na płytce M10.

Jolywood zapewnia, że jest to światowy rekord sprawności tego rodzaju ogniw, które w ostatnim czasie stają się coraz pewniejszym kandydatem do zastąpienia ogniw PERC dominujących w przemyśle fotowoltaicznym w ostatnich latach.

REKLAMA

Nowy wynik miał zostać osiągnięty dzięki zastosowaniu rozwijanej od kilku lat przez Jolywood technologii POPAID (Plasma Oxidation and Plasma Assisted in-situ Doping). Ma ona nie tylko zapewniać lepszą sprawność, ale też ograniczać koszty dzięki skróceniu procesu produkcyjnego.

Chiński producent nie podaje, kiedy ogniwa o tak wysokiej sprawności trafią do seryjnej produkcji ani w jaki sposób taki wynik przełoży się na końcową sprawność na poziomie modułu fotowoltaicznego.

REKLAMA

Aktualnie Jolywood produkuje seryjnie ogniwa TOPCon typu N, które mają średnią sprawność 24,5 proc. O jej osiągnięciu chiński producent informował po raz pierwszy pod koniec 2020 roku. Jolywood obecnie oferuje moduły fotowoltaiczne z ogniwami TOPCon, których sprawność sięga w przypadku najlepszych modeli maksymalnie 22,5 proc. (sprawności najwydajniejszych modułów na rynku zbliżają się do 23 proc.).

Chińczycy stawiają na TOPCon

Na TOPCon stawiają także inni czołowi producenci z Chin, którzy uruchomili już moce produkcyjne ogniw TOPCon liczone w dziesiątkach GW.

Z czego wynika rosnące zainteresowanie przemysłu PV tą technologią? Panele fotowoltaiczne z ogniwami TOPCon uzyskują wyższą sprawność niż panele bazujące na ogniwach PERC. Ich zaletą jest ponadto niższy współczynnik temperaturowy, dzięki któremu mogą działać w większym zakresie temperatur. Dodatkowo pracują lepiej w trudnych warunkach i przy słabym oświetleniu, a także mają charakteryzować się niższą degradacją.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.