REKLAMA
 
REKLAMA

Fabryki Nestle w Polsce zasilane energią z PV

Fabryki Nestle w Polsce zasilane energią z PV
fot. American Public Power Association/Unsplash

Axpo Polska przygotowało wyjątkowy kontrakt o świadczenie usług bilansujących. Wspiera on umowę cPPA pomiędzy Nestle Polska i GoldenPeaks Capital.

Jak informuje Axpo Polska, podpisana umowa umożliwia zarządcy farm fotowoltaicznych GoldenPeaks Capital dostawę zielonej energii do siedmiu fabryk Nestle w Polsce. W skali roku będzie to około 44 GWh energii pochodzącej z farm słonecznych.

Zakłady produkcyjne Nestle w Polsce są bezpośrednio zasilane energią ze słońca od końca lata 2022 roku. Pochodzi ona z elektrowni słonecznych, których zarządcą jest GoldenPeaks Capital. Dostawcą usług bilansowania w ramach kontraktu jest Axpo Polska, spółka należąca do szwajcarskiej grupy energetycznej Axpo.

REKLAMA

Axpo opracowało ramy prawne długoterminowej umowy bilansowania, która obejmuje także dodatkowe usługi, m.in. rozliczenie praw majątkowych. Jak informuje spółka, przyjęty sposób dostawy energii i szybki czas przygotowania kontraktu czynią tę współpracę unikatową w skali kraju.

Energia elektryczna produkowana przez farmy fotowoltaiczne zwykle wprowadzana jest do sieci w dowolnym miejscu w kraju i nie jest sprzedawana bezpośrednio do zakładów odbiorcy. Stworzenie skutecznego rozwiązania prawnego dla kontraktu cPPA podpisanego pomiędzy Nestle Polska i GoldenPeaks Capital było wyzwaniem, które chętnie podjęliśmy. Efektem jest opracowanie modelu współpracy, w którym Nestle Polska kupuje energię bezpośrednio zarówno z Axpo Polska, jak i spółek z portfela GoldenPeaks Capital – mówi Paweł Wierzbicki, dyrektor działu Origination i członek zarządu Axpo w Polsce.

Axpo i Nestle od lat współpracują ze sobą także w Szwajcarii, Niemczech, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Słowacji i we Włoszech.

REKLAMA

Cel: zerowa emisja

Zgodnie z podpisaną umową elektrownie fotowoltaiczne należące do GoldenPeaks Capital będą dostarczać około 44 GWh energii rocznie do siedmiu fabryk Nestle. Znajdują się one w: Kaliszu, Kargowej, Toruniu, Lubiczu, Nałęczowie, Nowej Wsi Wrocławskiej i Rzeszowie.

Inwestycja w odnawialne źródła energii ma dla nas strategiczne znaczenie. To oczywiście element dywersyfikacji dostaw i źródeł energii, bo już wcześniej wszystkie lokalne fabryki korzystały z energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych, nabywanej u autoryzowanych dostawców, certyfikowanej przy pomocy gwarancji pochodzenia. To także istotny krok na drodze realizacji planu zerowej emisyjności firmy – mówi Artur Jankowski, prezes zarządu Nestle Polska.

Nestle przyjęło założenie ograniczenia emisji CO2 w ramach prowadzonej działalności o połowę do 2030 roku oraz osiągnięcia zerowej emisji netto do 2050 roku.

Energia odnawialna dla fabryk Nestle pochodzi z 22 farm PV o łącznej mocy 50 MWp. Są one zlokalizowane na terenach o najsilniejszym nasłonecznieniu w Polsce – w zachodniej i północno-zachodniej części kraju. Zarządcą wszystkich elektrowni jest GoldenPeaks Capital.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze
Brak komentarzy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA