Deweloper z rynku fotowoltaicznego wybiera się na GPW

Deweloper z rynku fotowoltaicznego wybiera się na GPW
Adam Guz

Seed Capital, spółka z projektami fotowoltaicznymi o mocy 1,45 GW, robi krok w stronę wejścia na Giełdę Papierów Wartościowych (GPW). Wraz z firmą Raen spółka chce zbudować zintegrowaną grupę specjalizującą się w inwestycjach w OZE.

W ubiegłym miesiącu Raen zawarł umowę inwestycyjną obejmującą nabycie 100 proc. udziałów Seed Capital po cenie sprzedaży wynoszącej od 1,5 mln zł do 7  mln zł, płatnej w trzech transzach. Wysokość drugiej i trzeciej transzy będzie zależała od zaudytowanego skonsolidowanego wyniku EBITDA za lata 2023 i 2024.

Raen miał przejąć 100 proc. udziałów w spółce Seed Capital, po spełnieniu wszystkich warunków zawieszających, najpóźniej 31 maja 2023 roku. Teraz Seed Capital poinformował o osiągnięciu w pierwszym kwartale 2023 roku wyniku EBITDA sięgającego 1,59 mln zł. Tym samym spełnił kluczowy warunek realizacji transakcji. Dzięki temu spółka zrobiła krok w kierunku realizacji planów giełdowych.

REKLAMA

Seed Capital na bazie posiadanych projektów chce w tym roku wygenerować EBITDA na poziomie 10 mln zł. Z kolei w 2024 roku wynik EBITDA firmy ma wzrosnąć do 15 mln zł.

Międzynarodowy zespół

Pracami Seed Capital kieruje Adam Guz, od ponad 20 lat pracujący przy wielu transakcjach na rynku kapitałowym i zaangażowany dotąd w sprzedaż projektów o łącznej mocy 300 MW. Rozwijał także firmy z sektorów e-commerce i OZE, m.in. jako dyrektor finansowy w Respect Energy.

REKLAMA

Kontakty z obecnymi i przyszłymi inwestorami dla Seed Capital zapewnia Marc Boyle, który ma łączyć kapitał z USA i Europy Zachodniej z polskimi projektami. W relacjach z partnerami z Azji, szczególnie z Korei Południowej, wspiera spółkę James Nam. Obszar rozwoju portfolio w zakresie strategicznym oraz marketingu zabezpiecza David Meister z doświadczeniem wyniesionym z USA, Korei Południowej, Czech, Polski oraz Serbii.

Z kolei w pozyskiwaniu nowych projektów ważną rolę ma odgrywać Mirosław Barszcz, były minister budownictwa i wiceminister finansów.

Dotychczas pozyskane portfolio to dopiero początek naszych możliwości. Obecność na giełdzie, międzynarodowe doświadczenie i globalne kontakty naszego zespołu pozwolą nam wspólnie z Raen zbudować pozycję jednego z liderów transformacji energetycznej – komentuje Adam Guz, prezes i główny udziałowiec Seed Capital.

Tylko w ciągu najbliższych 7 lat polski rynek będzie potrzebował 136 mld euro inwestycji dla osiągnięcia wyższego celu redukcji emisji gazów cieplarnianych. Lwia część tych środków będzie pochodziła z inwestycji prywatnych. Naszą misją jest połączenie międzynarodowego kapitału z projektami, które pozwolą na zwiększenie produkcji czystej energii w Polsce. W przypadku projektów będących już w fazie rozwoju wkraczamy do akcji w celu uzyskania warunków przyłącza i pozwolenia na budowę oraz wspieramy rozmowy w zakresie pozyskania finansowania – dodaje Adam Guz.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.